Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Stambiausios kooperatyvų sąjungos reikšmė Lietuvos ūkyje: "Lietūkis"

Stambiausios kooperatyvų sąjungos reikšmė Lietuvos ūkyje: "Lietūkis"

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

"Lietūkis" kaip stambiausios kooperatyvų sąjungos reikšmė Lietuvos ūkyje. Kooperatinis sąjūdis. Žemės ūkio reforma. Kooperacija ir kooperatinės bendrovės. Pagrindiniai žemės ūkio kooperatyvų veiklos principai. Užsienio prekyba. Importas. Eksportas. "Lietūkio" įtaka naftos rinkoje. Išvados.

Ištrauka

Kooperatinis sąjudis Lietuvoje prasidejo 1873 m., įsteigus pirmąjį kredito kooperatyvą. Praejusio šimtmečio pabaigoje įsteigtos pirmosios vartotojų bendrovės, o XX a. pr. pradetos steigti kooperatines pieno perdirbimo bendroves. Prieš I Pasaulinį karą buvo įsteigti 207 kredito kooperatyvai, 200 vartotojų bendrovių ir 8 pieno perdirbimo bendrovės. 1919-01-30 priėmus "Kooperacijų bendrovių ir jų sajungų įstatymą", buvo sudarytas supaprastintas juridinis pagrindas kooperatyvams kurtis. 1922 m., įvedus nacionalinę valiutą - litą, pradeti kurti kredito kooperatyvai, o veliau - pieno perdirbimo bendroves. 1923 m. buvo isteigta Lietuvos žemes ūkio kooperatyvų sajunga, sutrumpintai - "Lietukis". 1925 m. buvo įsteigtas Lietuvos kooperatyvų centras, kurio pagrindinis tikslas - organizuoti visu rūšių kooperatyvų veiklą. Veliau susikūrė eilė kooperatyvų sąjungų, tokių kaip "Pieno centras", "Linas", "Maistas", "Lietuvos cukrus", "Sodyba" ir kt.

Paskelbus nepriklausomybę, organizuojant ūkio atkūrimą reforma buvo būtina žemės ūkyje. . Atėjusios į valdžią krikščionių demokratų ir jos politikai pritariančios liaudininkų partijos vienu iš pirmųjų žingsnių buvo Žemės reformos įstatymo 1922 m. priėmimas. Tuo įstatymu buvo galutinai pakirsti dar nuo viduramžių viešpatavę dvarininkinės žemėvaldos pagrindai. Nacionalizuojama buvo stambūs dvarai, paliekant jiems iki 80 ha žemės. Nacionalizuotoji žemė buvo išdalinama bežemiams ir mažažemiams valstiečiams, sukuriant vidutinio dydžio, 15–20 ha, ūkius. Tuo buvo susilpninta daugumos Lietuvos nutautėjusių arba nelietuvių dvarininkų ekonominė ir politinė įtaka valstybėje ir sustiprinti pagrindinės gyventojų lietuvių dalies – valstietijos ūkines ekonomines pozicijas sustiprinta. Krašto žemės ūkis ėmė gaminti daugiau produkcijos užsienio ir vidaus rinkai, prisiderino prie jos. Linų ir javų auginimą pakeitė bekono ir sviesto gamyba. Valstybė ėmėsi remti ūkininkus, skirti dėmesį gamybos kultūros kėlimui, naujovių diegimui, žemės ūkio technikos gerinimui. Tuo tikslu imta kurti net žemės ūkio įrankių bendro naudojimo bei panašios visuomeninės ir valstybinės bendrovės.

Kooperacija - tai įstatymų pagrįstas pastangų ir išteklių sutelkimas jos dalyvių bendriems tikslams įgyvendinti. Tuo tikslu gali būti steigiamos kooperatinės bendrovės (kooperatyvai).
Kooperatinė bendrovė - tai grupės fizinių arba fizinių ir juridinių asmenų (toliau - narių) savanoriškai įsteigtas ūkinis subjektas, kurio kapitalo ir narių sudėtis yra kintama, skirtas narių ekonominiams ir socialiniams poreikiams tenkinti, veikiantis narių iniciatyva ir rizika. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-20
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai12
Dydis786.44 KB
AutoriusReda
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasE. D.
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stambiausios kooperatyvu sajungos reiksme Lietuvos ukyje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • E. D.
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą