Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Pasiruošimas žemės konsolidacijai Lietuvoje

Pasiruošimas žemės konsolidacijai Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364656667
Aprašymas

Summary. Reziumė. Pratarmė. Žemės konsolidacija, jos samprata ir tikslai, konsolidacijos būdai. Žemės konsolidacijos samprata ir tikslai. Žemės konsolidacijos būdai. Žemės konsolidacijos vykdymas. Pasaulinė praktika. Bendros žemės konsolidacijos procedūros. Svarbiausių problemų aptarimas vykdant žemės konsolidaciją. Žemės sklypų savininkų ir ūkininkų sutikimo problema. Žemės sklypų vertės nustatymas. Kaimo plėtros skatinimas. Naujos ūkio žemės paskirstymas kiekvienam namų ūkiui. Naujų technologijų taikymas. Svarbūs klausimai vykdant žemės konsolidacijos bandomuosius projektus. Pasiruošimo darbai žemės konsolidacijai Lietuvoje. Žemės reforma. Žemės ūkio ir kaimo plėtra. Teritorija, gyventojai, užimtumas, švietimas, pajamos. Ūkių struktūra. Svarbiausi žemės ūkio ir kaimo plėtros tikslai. Žemės ūkio ir kaimo plėtros finansinė parama iš Europos Sąjungos (ES) fondų. Kliūtys žemės ūkio ir kaimo plėtrai. Žemės fragmentacijos (suskilimo) apimtis. Prielaidos naujai žemėtvarka krypčiai. Įstatymai ir organizacinė struktūra. Pagrindiniai teisės aktai, reglamentuojantys žemės konsolidaciją. Bendra žemės tvarkymo ir administravimo organizacinė struktūra. Žemės sklypų, daiktinių teisių ir juridinių faktų registravimas. Pasiruošimas žemės konsolidacijai. Žemės konsolidacijos bandomieji projektai. Teisinės bazės paruošimas žemės konsolidacijai. Finansavimas. Galimos grėsmės. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Lietuva nuo seno yra žemės ūkio šalis, kurioje vertinamos ir puoselėjamos ilgametės žemės ūkio tradicijos. Tačiau vis dėlto, tai yra ir viena iš problematiškų ūkio šakų. Be socialinių problemų, tokių kaip nedarbas, migracija, išsilavinimo bei kvalifikacijos stoka, egzistuoja daug kitų reiškinių, kurie stabdo konkurencingo ir efektyvaus Lietuvos žemės ūkio formavimąsi. Visų pirma tai netinkama žemėvaldų struktūra, vyraujantys smulkūs, išsibarstę ir žemės ūkio veiklai netinkamai suformuoti ūkiai, žemės ūkiui nepritaikyta infrastruktūra. Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje vykdant žemės reformą daugiausia dėmesio buvo skiriama nuosavybės teisių į žemę atkūrimui, o ne konkurencingų žemės ūkių formavimui. Lietuvoje vyrauja smulkūs ūkiai iki 5 ha, tai yra 62 % nuo visų ūkių skaičiaus. Asmeninių ūkių žemės sklypai yra dar smulkesni. Žemės naudojimo fragmentiškumą dar labiau padidina tarp sugražintos natūra privačios žemės įsiterpę laisvos valstybinės žemės plotai. Todėl realiai dabar kaimo teritorijose yra chaotiškas žemėvaldų susiskaidymas, smulkūs daugiašakiai ūkiai, daug ūkininkų dirba žemę keliuose mažuose, netaisyklingos formos ir nutolusiuose vienas nuo kito sklypeliuose, kas yra labai nepatogu ir neefektyvu – sunku panaudoti techniką, o ir nuvažiuoti dažnai tenka dešimtis kilometrų. Tokiose kaimo vietovėse, ypač jeigu jos nutolusios nuo žemės ūkio produkcijos supirkimo vietų, žemė dažnai būna apleidžiama, tampa nebenaudojama.
Kuo šiuo metu Lietuvai yra aktuali žemės konsolidacija? Tinkamai vykdoma, ji padėtų išspręsti aukščiau minėtas problemas. Tai galėtų pakelti Lietuvos žemės ūkį į aukštesnį produktyvumo, efektyvumo ir konkurencingumo lygį. Įstojusi į Europos Sąjungą 2004 m. gegužės mėn. Lietuva gavo teisę į ES finansinę paramą. Struktūrinių fondų ir Sanglaudos fondo lėšos suteiks didelį postūmį Lietuvos ūkiui ir dar labiau sustiprins jau turimą konkurencinį pranašumą. Be to, ES parama padės nustatyti didžiausiu augimo potencialu pasižyminčius sektorius ir skatinti jų plėtrą. Įstojusi į ES Lietuva ne tik gaus finansinę paramą, bet ir įsilies į bendrąją Europos rinką, kuri atvers naujas galimybes Lietuvos įmonėms. Todėl gaunant ES struktūrinių fondų paramą, būtina racionaliai panaudoti lėšas, skirtas žemės ūkiui.
Žemės sklypų konsolidacija – tai procesas, kai atliekamas kompleksinis žemės sklypų pertvarkymas, t.y. sklypai ne tik sujungiami į vieną didesnę žemėvaldą, keičiamos jų ribos ir vieta pagal specialiai tai vietovei parengtą žemėtvarkos projektą, bet ir siekiama suformuoti racionalias žemėnaudas, pagerinti jų struktūrą, kartu sudarant sąlygas kaimo infrastruktūros plėtrai, žemės ūkio ir kaimo plėtros bei aplinkos apsaugos politikos tikslų ir uždavinių įgyvendinimui. Tai padėtų sukurti ir daugiau darbo vietų teritorijose, palengvintų žemės tvarkymo darbus.
Šiame darbe aprašoma žemės sklypų konsolidacijos esmė, tikslai, būdai, procedūros, žemės sklypų konsolidaciją vykdančios institucijos, projektų finansavimas ir teisinė bazė, Lietuvos pasiruošimas žemės konsolidacijai, bandomieji konsolidacijos projektai Lietuvos teritorijoje ir jų rezultatai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio diplominis darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasDiplominiai darbai
Apimtis65 puslapiai 
Literatūros šaltiniai22 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis1.04 MB
Autoriusvladimir
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasA. Bogdanavičius
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasStatybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pasiruosimas zemes konsolidacijai Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 65 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • A. Bogdanavičius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą