Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Sėklininkystė

Sėklininkystė

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Sėklų kokybės kontrolė. Selekcija ir sėklininkystė Lietuvoje . Ką pasėsi, tą ir pjausi. Organinės trąšos - šiaudai. Organinės trąšos taupo sąnaudas. Sėklininkystei atsiveria naujos perspektyvos. Madas diktuoja perdirbėjai. Naujas prekinis ženklas. Tikimasi užsakymų iš Vakarų. Veislinė sėkla – pelningos augalininkystės garantas. Humuso deficito mažinimas. Keletas Lietuvoje veikiančių įmonių, susijusių su sėklininkyste. UAB "Osterna ir Ko". "Dotnuvos projektai". UAB "Parima". AB agrofirma "Sėklos"- didžiausia Lietuvoje sėklų įmonė. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Pernykštį pavasarį įsigaliojęs Augalų sėklininkystės įstatymas leidžia įgyvendinti tarptautinius reikalavimus atitinkančią dauginamosios medžiagos kokybės kontrolės sistemą. Šis įstatymas nustato augalų dauginamosios medžiagos įvežimo, tiekimo į rinką, sertifikavimo bei sertifikuotos dauginamosios medžiagos tikrinimo sąlygas atliekant augalų veislių vegetacinius bandymus.
Javų, runkelių, grikių, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų sėkloms, sėklinėms bulvėms privalomuosiuose kokybės reikalavimuose nurodyta, kad fiziniai ar juridiniai asmenys, tiekiantys šių augalų sertifikuotą dauginamąją medžiagą rinkai, turi būti atestuoti. Daržovių, gėlių, prieskoninių ir vaistinių augalų sėkloms nėra reikalavimo, kad, norint tiekti sertifikuotą ar nesertifikuojamą dauginamąją medžiagą rinkai, jos tiekėjai atestuojami. Pagal Augalų sėk-lininkystės įstatymo 9 straipsnį dauginamąją medžiagą į rinką tiekiančius fizinius ar juridinius asmenis atestuo ja Valstybinė sėklų ir grudų tarnyba žemės ūkio ministro nustatyta tvarka. Lietuvoje dabar atestuoti 173 javų, runkeliu, grikių, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų, sėklinių bulvių dauginamosios medžiagos tiekėjai (selekcininkai, jų įgalioti atstovai, veislės palaikytojai arba dauginantys medžiagą pagal sutartis). Rinkai tiekiama ne tik pas mus išauginta, bet ir įvežta dauginamoji medžiaga. Vartotojų teisėms apsaugoti minėto įstatymo 12 str. 3 p. nurodyta: "Tuo atveju, kai sėklos siunta, skirta tiekti į rinką, įvežta be Tarptautinės sėklų tyrimo asociacijos (ISTA) sertifikato, jos kokybė pakartotinai nustatoma Lietuvoje". Pagal šio įstatymo 11 straipsnį sertifikuotą ar nesertifikuojamą augalų dauginamoji medžiaga gali būti tiekiama tik tada, kai jos kokybė atitinka teisės aktų nustatytus reikalavimus.
Tarnyba kontroliuoja čia išaugintos ar iš kitų valstybių įvežtos ir tiekiamos į rinką dauginamosios medžiagos atitikimą teisės aktams. Administracinės teisė pažeidimų kodekso 241(3) straipsnis leidžia nagrinėti bylas dėl augalų sėklos, sodinamosios ir kitos dauginamosios medžiagos neatitikimų pagal nustatytus reikalavimus ir skirti nuobaudas. Siekiant gerai kontroliuoti augalų dauginaosios medžiagos tiekimą, patvirtinta kontrolės tvarka bei pareigūnų sąrašas. 23 pareigūnai vykdo kontrolę visoje Lietuvoje.
Nepaisant dauginamosios medžiagos tiekimo kontrolės trumpo periodo, situaciją rinkoje galima apibūdinti kaip gerėjančią. Šiemet gautas tik vienas skundas dėl sėklos kokybės. Nebereiškiamos pretenzijos ir kitoms tarnyboms, paprastai persiųsdavusioms nusiskundimus mums.
Pavasarį atlikta 180 patikrinimų (tarp jų - 44 turguose bei 28 didžiuosiuose prekybos centruose), užfiksuota 12 administracinių teisės pažeidimų, pažeidėjams paskirtos nuobaudos. Tuo tarpu pernai tebuvo 76 patikrinimai. Beje, turgavietėse ir laikinose prekyvietėse suaktyvėjus prekybai augalų dauginamąja medžiaga, jau tapo sunku kontroliuoti nelegalius prekeivius. Pasitelkiami net policijos pareigūnai.
Teisės aktai, pagal kuriuos Lietuvoje kuriamos sėklininkystės ir sėklų dauginimo proceso kontrolės (sertifikavimo) sistemos, yra paruošti pagal ES direktyvas ir atitinka tarptautinius reikalavimus. Dėl ko nors nepatenkinti sėklų pirkėjai turėtų kreiptis į tarnybą (Vilnius, V.Kudir-kos 18) ar į Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių poskyrius. Vykdydama jai pavestą augalų dauginamosios medžiagos rinkos priežiūros funkciją, tarnyba dar griežčiau kontroliuos, kad vartotojams būtų tiekiama tik kokybiška, teisės aktų nustatytus reikalavimus atitinkanti dauginamoji medžiaga. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis1.32 MB
AutoriusAušra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seklininkyste [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą