Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Toksikologija (2)

Toksikologija (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Pesticidų naudojimas. Pesticidų klasifikavimas. Taršos pesticidais priežastys. Pesticidai aplinkoje. Pesticidai ir žmonių sveikata. Pesticidų poveikis gyvūnams. Išvados.

Ištrauka

Žmogus veikė gamtą nuo seniausių laikų, kai pradėjo naudoti primityviausius darbo įrankius. Mokslo bei technikos pažanga, gyventojų gausa tik dar labiau gilino prieštaravimus tarp žmogaus gamybinės veiklios ir gamtos.
Pesticidai - chemikalai, naudojami kenksmingiems organizmams naikinti arba jų vystymuisi stabdyti. Jie mažindami kenkėjų bei ligų daromą žalą, piktžolių konkurenciją dėl šviesos, vandens bei maisto medžiagų, gali žymiai padidinti žemės ūkio produkcijos derlių, kokybę bei šiuolaikinių intensyvių augalininkystės bei gyvulininkystės technologijų ekonominį efektyvumą.
Naudojant pesticidus, neišvengiamas ir jų poveikis aplinkai. Jie dažnai yra toksiški, kaupiasi ekosistemose ir gali jas pažeisti. Kalbėdami apie jų svarbą didinant žemės ūkio augalų derlių, turime nepamiršti ir jų galimo neigiamo poveikio aplinkai.
Pesticidai būna įvairūs organiniai (jų struktūroje dominuoja anglies atomai) ir neorganiniai (jie visiškai neturi arba turi tik kelis anglies atomus) junginiai. Iš organinių dažniausiai vartojami fosforo, chloro, gyvsidabrio organiniai junginiai; iš neorganinių svarbiausi yra vario, sieros, arseno, seleno preparatai. Pesticiduose dar būna įvairių priedų: tirpiklio, užpildo, adsorbento, medžiagų, didinančių pesticidų drėkstamumą, takumą.

Pirmiausiai pesticidai buvo pradėti naudoti Senovės Graikijoje bei Romoje, tačiau jie daugiau pradėti naudoti tik nuo viduramžių. Pirmieji pesticidai daugiausiai buvo neorganiniai junginiai (vario, sieros, arseno, seleno preparatai). Tuo metu naudojami organiniai junginiai buvo šalutiniai pramonės produktai – tai dervos distiliatai bei insekticidinių augalų ekstraktai. Tik nedaugelis šių pesticidų buvo kenksmingam organizmui, o daugelis jų buvo toksiški ir pavojingi.
Pramonėje gaminami dideli pesticidų kiekiai, tačiau statistika apie jų vartojimą įvairiose pasaulio šalyse nėra išsami. Duomenų apie jų naudojimą daugelyje pasaulio šalių visai nėra, todėl tai tiksliai įvertinti labai sunku. Įvertinti sunku ir dar dėl šių priežasčių:
- naudojami labai įvairūs junginiai, o jų panaudojimas priklauso nuo sezono, klimato, žemės ūkio augalų ir kt.;
- nėra vienodo pesticidų kiekio mato. Paprastai pesticidai yra apibūdinami veikliąja medžiaga, tačiau pesticidai gali būti išreiškiami bendru svoriu, kuris yra daug didesnis negu veikliosios medžiagos svoris;
- naujos kartos pesticidai yra daug efektyvesni, ir jų reikia daug mažiau, todėl mažesni pesticidų kiekiai dar nereiškia mažesnio jų naudojimo.
Intensyviausiai pesticidai naudojami Olandijoje. Čia viename žemės ūkio naudmenų hektare vidutiniškai paskleidžiama 20 kg pesticidų veikliosios medžiagos. Pesticidai naudojami įvairiais kiekiais priklausomai nuo augimaos produkcijos, pvz., šakniavaisiams auginti panaudojama iki 120 kg/ha pesticidų per metus, grybams – 112 kg/ha. Auginant javus paskleidžiama daug mažiau pesticidų – iki 19 kg/ha. Dėl pesticidų mažinimo programos dabar per metus pesticidų sunaudojama 55 proc mažiau nei prieš dešimt – dvylika metų.
Lietuvoje pesticidai pirmą kartą pasirodė daugiau kaip prieš 40 metų, tačiau trūko žinių apie jų saugų naudojimą (nebuvo apsauginių drabužių, bloga purkštuvų kokybė) ir todėl daug žmonių nukentėjo bei buvo užteršta aplinka. Dabar, kai atkurta Lietuvos nepriklausomybę, pesticidų naudojimas Lietuvoje labai sumažėjo. Pesticidų naudojimas išlieka ribotas dėl jų kainos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis14.29 KB
Autoriusgita
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaMarijampolės jaunimo mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Toksikologija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Marijampolės jaunimo mokykla
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą