Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Lietuvos žemės ūkio naudmenų monitoringas

Lietuvos žemės ūkio naudmenų monitoringas

Aprašymas

Agrostacionarų monitoringas. Agromonitoringas įvairių dirvožemio rajonų vyraujančiuose dirvožemiuose. Skirtingo tręšimo ir įvairių pesticidų rūšių bei normų ilgalaikiuose stacionariniuose bandymuose monitoringas.

Ištrauka

Viena iš aktualiausių šių laikų žmonijos problemų – gamtinės aplinkos apsauga ir racionalus jos išteklių naudojimas. Turėtume suprasti, kad greitai didėjantis atmosferos užterštumas paveikia ne tik visus gamtos komponentus, bet net ir taršos katininką – žmogų.
Augalijos pakenkimai greitai pastebimi, o dirvožemių reakcija į taršą gali būti atskleista tik ilgalaikiais ir sėkmingais stebėjimais, t.y. turi būti vykdomas monitoringas. Žmonijos vystymasis neatskiriamai susijęs su vis aktyvesniu jos poveikiu gamtai. Pastariesiems dešimtmečiams būdinga tai, kad dėl mokslo ir technikos pažangos žmogaus galimybės paveikti gamtą pradėjo gerokai viršyti jo sugebėjimą suprasti, įvertinti ir numatyti šios veiklos pasekmes, gana dažnai netikėtas ir nepageidautinas. Akivaizdu, kad neturint savalaikės, objektyvios ir pakankamai unifikuotos informacijos apie gamtinės aplinkos būklę ir pagrindinių jos komponentų antropogeninių pokyčių tendencijas, neįmanoma sukurti efektyvios aplinkos kokybės valdymo sistemos ir racionaliai naudoti gamtos išteklius. Tačiau artėjanti katastrofa, manau nereikia bijoti šio žodžio, buvo laiku pastebėta bei suprasta ir XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje įvyko esminis lūžis pereinant nuo stichinio žmogaus poveikio aplinkai link kontroliuojamo, reguliuojamo poveikio. Šis dešimtmetis ne veltui dar vadinamas žaliuoju dešimtmečiu.

1988m. UN/ECE rekomendavo šalims vadinamojo integruoto monitoringo programą, ypač tinkančią mažiems upelių baseinams tirti. Ši programa, ypač oro užterštumo, buvo palankiai įvertinta šiaurės ir kitų šalių. Švedija buvo pasiūlyta kaip vadovaujanti šalis, o Suomijai – aktyviai dalyvaujančiai šiaurės šalių monitoringo darbe, buvo pavesta monitoringo duomenis kaupti ir saugoti.todėl Aplinkos duomenų centras buvo įkurtas Suomijoje, Helsinkyje. Po intensyvių pasitarimų 1988-1990m. monitoringo vykdymo metodai buvo suderinti, pagrindu paimant naudojamus šiaurės šalyse. Remiantis preliminariais duomenimis, 1990 ir 1991 m. monitoringo programa buvo įvertinta, 1991-1992 m. kiek pataisyta, o 1993 m. išleistas "Integruoto monitoringo vadovas" (Manual for integrated Monitoring, 1993) 1993-1996 m. programai vykdyti. Šio monitoringo programa ir buvo panaudota Lietuvos žemės ūkio naudmenų dirvožemio monitoringo sistemai sukurti. Aplinkos užterštumo monitoringo uždaviniai:
1. Dabartinės būklės (cheminės sudėties) nustatymas ir registravimas.
2. Aplinkos cheminės sudėties kitimo tendencijų nustatymas.
3. Aplinkos užterštumo galimų pasekmių įvertinimas bei rekomendacijų, kaip jų išvengti bei jas sumažinti, pateikimas.
Taigi pagrindinis monitoringo uždavinys yra dirvožemio abiotinės dalies pokyčių dėl antropogeninės veiklos bei biotos atsakomųjų reakcijų į šiuos pokyčius matavimas, vertinimas ir prognozė.
Dirvožemio užterštumo kontrolės sistema yra neatskiriama bendros aplinkos užterštumo ir kontrolės tarnybos dalis, todėl ji irgi turi vykdyti anksčiau nurodytus uždavinius.
Apie vandens užterštumo terminą jau buvo žinoma seniai, o apie dirvožemio užterštumą neseniai ir ypač po SNO Aplinkos apsaugos Stokholme 1972m. Tačiau oro, vandens ir dirvožemio užterštumo supratimas irgi skirtingas. Kai kalbama apie oro ir vandens užterštumą, tai suprantama, kad į juos pateko kai kurių medžiagų ar elementų, kurie toksiškai veikia žmogų, gamtinę aplinką. Juos pašalinus, oro ar vandens sudėtis greitai kinta ir grįžta į pirminę natūralią būklę. Visai kitas vaizdas susidaro užteršus dirvožemį. Užteršus dirvožemį gali būti pažeistos fizikinės, cheminės, biologinės ir biocheminės jo savybės, kurias iš karto ne visada pasiseka pagerinti. Arba užteršus dirvožemius kai kuriais sunkiaisiais metalais ar pesticidais, ne visada juos pasiseka greitai pašalinti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-02
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis8.04 KB
AutoriusRuliuke
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2002 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasK. Armolaitis
Švietimo institucijaKauno "Žiburio" vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos zemes ukio naudmenu monitoringas [speros.lt].rtf
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Kauno "Žiburio" vidurinė mokykla
  • K. Armolaitis
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą