Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Augalų selekcija

Augalų selekcija

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Augalų selekcija. Augalų selekcijos programos programa. Augalų selekcijos raida ir pasiekimai Lietuvoje. Miško genetinių išteklių išsaugojimo ir selekcijos plėtra. Miško selekcijos ir sėklininkystės tikslai bei principai. Selekcijos programa. Greitesnis būdas rūšiai pagerinti. Išvados.

Ištrauka

Dabar auginami kviečiai, ryžiai ir kiti javai labai skiriasi nuo savo laukinių protėvių. Žemdirbiai išvedė juos atrinkdami sėklas tų augalų, kurie pasižymėjo geriausiomis savybėmis, ir taip įtvirtino genetinius pokyčius. Augalų selekcininkų tikslas – pagerinti derlių tam tikru požiūriu. Pvz., buvo išvesti tokie juodieji serbentai, kurių uogos auga ant kvadrato formos krūmų briaunų, todėl juos daug lengviau mechanizuotai rinkti.
Pagal tradicinę selekcijos programą pirmiausiai parenkami pageidaujamų požymių turintys tėviniai augalai. Po sukryžminimo gautos sėklos surenkamos ir įvertinamos. Selekcininkai tikisi, kad naujai išaugę augalai turės geresnę požymių kombinaciją negu bet kuris iš tėvų.

Augalų selekcija Lietuvoje pradėta 1922 metais, Dotnuvos selekcijos stotyje. Stoties įkūrėjas ir pirmasis jos vadovas buvo prof. D.Rudzinskas, savo selekcinę veiklą pradėjęs 1902 m. Maskvoje. Genetinė bazė naujų veislių kūrimui buvo surinktos vietinės augalų veislės bei selekcinė medžiaga, kurią prof. D.Rudzinskas sukūrė ankstesnėje savo darbovietėje Maskvos selekcinėje stotyje. Prof. D.Rudzinskas Dotnuvoje sukūrė 39 augalų veisles.
Pirmaisiais stoties veiklos metais pagrindinis metodas buvo analitinė selekcija, kai veislės buvo atrenkamos iš populiacijų ar pirminių veislių. Vėliau buvo plačiau taikoma tada vadinta sintetinė selekcija, kai pradinė selekcinė medžiaga buvo gaunama kryžminant jau esamas veisles.
1922- 2002 metų laikotarpyje buvo naudojamos kelios selekcijos schemos. Jos keitėsi priklausomai nuo turimos selekcinės technikos ir reikalavimų naujoms veislėms. Pastaruoju metu pasikeitė veislių išlyginimo ir grynumo reikalavimai. Dėl to linijų selekcija pradėta vykdyti ne F2, bet F6 kartoje. Šiuo tikslu į selekcijos schemas įjungiami ir biotechnologiniai metodai.
1922- 2002 m. laikotarpyje Dotnuvos selekcijos stotyje ir Lietuvos žemdirbystės institute buvo sukurta 254 augalų veislės.
Nacionaliniame augalų veislių sąraše Lietuvos žemdirbystės instituto sukurtos veislės sudaro nuo 15,3 iki 100 %. Sėklinių pasėlių tarpe šio instituto veislės užima 18,6- 100 %.

Lietuvai ruošiantis stoti į ES, be to, ir dėl Lietuvos įsipareigojimų OECD organizacijai, į kurią ji priimta 1999 metais, pradėta pertvarkyti sėklų sertifikavimo sistema, modernizuojama nacionalinė augalų selekcija, parengti nauji augalų veislių apsaugos, sėklininkystės bei genetiškai modifikuotų organizmų įstatymai.
Vykdydama Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymą Nr. 140 (2000-05-02)
,,Dėl javų, žolių ir aliejinių bei pluoštinių augalų sėklos sertifikavimo pagal OECD schemas",
Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos 2001 metais pradėjo vegetacinius
bandymus. Minėti bandymai yra sudedamoji sėklos serifikavimo Europos Sąjungoje dalis. Jais siekiama užtikrinti tiekiamos į rinką sertifikuotos sėklos veislės tapatumą bei veislinį grynumą. Todėl greta pasėlių aprobacijos ir sėklos kokybės nustatymo laboratorijoje privalu
vykdyti ir vegetacinius bandymus. Tik tada Lietuvos sėklos augintojai galės sertifikuoti ir tiekti į rinką kokybišką sėklą, deramai konkuruoti su kitų šalių sėklos augintojais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis26.42 KB
AutoriusJuadita
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas11
Failo pavadinimasMicrosoft Word Augalu selekcija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • 11 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą