Išplėstinė paieška
 
 
 

Pesticidai

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Pesticidai. Žalingi šalutiniai poveikiai. Pesticidų grupių pavadinimai ir paskirtis. Devyni pesticidai įtraukti į Stokholmo konvencijos reglamentuojamų POT sąrašą. POT pesticidų poveikis organizmui. DDT. Duomenys apie pesticidų kiekį, patenkantį su maistu. Fosforo organiniai junginiai. Ūminiai apsinuodijimai fosforo organiniais pesticidais. Ūminiai apsinuodijimai fosforo organiniais pesticidais stacionaro duomenimis. Patogenezė. Kvėpavimo sistema. Širdies ir kraujagyslių sistema. Virškinimo sistema. Kraujo sistema. Kiti pakitimai. Nuodų pašalinimas. Nuodų neutralizavimas. Sutrikusių organizmo funkcijų atstatymas.

Ištrauka

Visiškai suprantamos buvo žmogaus pastangos cheminėmis medžiagomis naikinti piktžoles, kenkėjus, ligas sukeliančius grybelius, bet ši lazda turi du galus. Pernelyg susižavėję šiomis priemonėmis, žmonės pakenkė ir sau, užteršė aplinką, maistą. Pesticidai (lot. pestis - užkrata, cide - žudyti) - tai grupė cheminių medžiagų, kuriomis naikinami žemės ūkio ir miško kenkėjai, ligos. Be jų negalima gauti gero derliaus, todėl maisto specialistams reikia susitaikyti su neišvengiamomis šių kenksmingų medžiagų liekanomis maisto žaliavose irproduktuose. Maistas ne tik teikia mūsų organizmui energijos, bet gali ir kenkti, ypač tada kai jį užteršia įvairūs pesticidai.
ŽALINGI ŠALUTINIAI POVEIKIAI
Cheminiai pesticidai, nors ir vertingi, turi ir neigiamų savybių. Kai kada insekticidai silpniau veikia todėl, kad vabzdžiai tampa atsparūs jų poveikiui. Kitais atvejais jie pažeidžia žalingų vabzdžių naturalius priešus, ir tada kenkėjų labai padaudėja. Negana to, gali būti žalingų padarinių, kai patvarių pesticidų savo organizme turinčią auką suėda plėšrūnas, o toliau, savo ruožtu, tuo plėšrūnu mintantis gyvūnas. Taip pesticidai pereina visą mitybos grandinę ir gali pavojingai kauptis aukštesniųjų gyvūnų, taip pat ir žmogaus organizme. Todėl dabar ne tiek kuriami efektivesni cheminės kontrolės būdai, kiek kompleksiškai siekiama derinti, kad ir gamyba būtų pelninga ir aplinka kuo mažiau pažeidžiama.

Daugelis pesticidų yra greitai yrantys, bet jų suskilusios medžiagos bei priemaišos nuodingos. Veikdamos naikinimo objektą, tos medžiagos būna pakankamai kenksmingos ir aplinkai, ir žmogui. Pesticidų cheminė sudėtis labai įvairi. Pagal ją šie junginiai skirstomi į 12 klasių, iš kurių labiausiai paplitę keturių klasių junginiai: chlororganiniai (heksachlorcikloheksano tipo) pesticidai, fosforo organiniai (kaip metafosas, chlorofosas) pesticidai, karbamatai (kaip sevinas) ir gyvsidabrio organiniai junginiai (kaip granozanas).
Augalinės kilmės produktai šiais junginiais gali būti užteršiami, apdorojant fungicidais vaisius ir daržoves, insekticidais - laikomus grūdus. Be to, jie gali patekti iš dirvų bei atmosferos Gyvulinės kilmės produktai užteršiami per pašarus arba per fungicidais, insekticidais ar kitais chemikalais apdorotus tvartus. Didžiausias dėmesys skiriamas chlorintų angliavandenilių likučiams. Jie labai patvarūs aplinkoje, tirpūs riebaluose, todėl gali kauptis gyvūnų atsarginiuose audiniuose bei išsiskirti su pieno riebalais.
Dažniausiai randami tokių chlororganinių pesticidų likučiai: heksachlorcikloheksano (HCN), heksachlorbenzeno (HCB), DDT(1,1,1-triclor-2,2-bis (4-chlorfenil) etanas) metabolitų (DDE, DDD), polichlorintų difenilų (PCID). Lietuvos HN 54: 2003 "Maisto produktai. Didžiausios leidžiamos teršalų ir pesticidų likučių koncentracijos" reglamentuoja teikiamų į rinką maisto produktų saugą. Nacionalinė veterinarijos laboratorija (NVL) vykdo kenksmingų teršalų ir pesticidų likučių monitoringo programą gyvūnuose ir jų mėsoje, piene, paukštienoje, kiaušiniuose, žvėrienoje, žuvyse, meduje. Pagal monitoringo programą tiriami chloro organiniai pesticidai: aldrinas, dieldrinas, heptachloras, hekschlorbenzenas, DDT (1,1,1-trichloro-2,2-bis(4-chlorofenil)etanas). DDT didžiausias leistinas likutis 0,05 mg/kg, HCB – 0,02 mg/kg (kiaušiniuose), HCH – 0,3 mg/kg. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis45.82 KB
AutoriusPovilas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pesticidai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą