Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Gėlininko darbų kalendorius

Gėlininko darbų kalendorius

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Patalpų gėlė - fuksija. Lauko gėlė - petunija. Išvados.

Ištrauka

Fukcijos tarpukariu buvo vienos iš mėgstamiausių kambarinių ir balkoninių gėlių. Paskui jos tarsi užmirštos ir tik apie 80-uosius metus vėl pradėtos auginti. Užsienyje fuksijų mylėtojai net buriasi į klubus.
Trilapes fuksijas ( Fuchsia triphylla ) 1696 metais Peru miškuose atrado ir aprašė prancūzų botanikas Pierre Charles Plumier. Gėles jis pavadino tuo metu garsaus gydytojo Leonardo Fukso garbei. Į Europą trilapės fuksijos atvežtos 1788 metais. Jas lengva atpažinti iš žiedų - jie ilgo vamzdelio formos, susiformuoja ūglių viršūnėse grupelėmis po 3-8 ir daugiau.
Dabar pasaulyje yra žinoma per 100 rūšių fuksijų. Dažniausiai tai puskrūmiai, krūmai, maži medeliai, rečiau - vijokliai. Jų aukštis svyruoja nuo 5 cm iki 1,5-2 m. Namuose ir sode paprastai auginamos hibridinės fuksijos ( Fuchsia hybrida ). Jos skiriasi savo aukščiu, augumu, kero forma, lapija ir žiedais.
Hibridinės fuksijos skirstomos į svyrančias, pusiau svyrančias ir krūmo formos. Svyrančių fuksijų ūgliai auga žemyn, jos sodinamos balkonuose arba į kabančius krepšelius. Pusiau svyrančių fuksijų šakelės iš pradžių auga į viršų, o paskui nusvyra. Jas galima sodinti į kabančius krepšelius ir paprastus vazonus terasoms, verandoms ir balkonams papuošti. Šios fuksijos mielai auginamos ir namuose. Krūmo formos fuksijos auga stačiai, nusvyra tik jų viršūnėlės. Kai kurių hibridų lapai su baltais, geltonais arba rausvais apvadais, yra geltonlapių formų fuksijų.
Petunijos — vienos iš dažniausiai auginamų vienmečių gėlių. Amerikiečių duomenimis, petunijų sėklos sudaro apie 30 % visų parduodamų gėlių sėklų. Jų selekcija pradėta beveik prieš 200 metų. Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo heteroziniai hibridai, surfinijos, kurios dažnai auginamos įvairiuose induose, pakabinamuose krepšiuose. Daugelio svarbiausių pasaulio firmų vizitinė kortelė - originalūs petunijų hibridai.
Petunijų tėvynė — Pietų Amerikos tropiniai regionai, kur auga apie 35 šios genties rūšys. Pavadinimas kilęs iš brazilų kalbos žodžio petun — tabakas, nes augalas panašus į tabaką ir priklauso tai pačiai bulvinių šeimai. Dažniausiai auginama hibridinė petunija ( Petunia x hybrida Vilm.). Tai hibridinė rūšis, kildinama iš natūraliai augančių petunijų rūšių. Europoje petunijos pradėtos auginti 1820 m., jos daugiametės, bet pas mus auginamos kaip vienmetės.
Petunijų šaknų sistema negausi, stiebai labai šakoti, statūs arba pusiau kylantys. Pagal aukštį jos skirstomos į žemas (iki 25 cm aukščio), vidutinio aukščio (26-35 cm) ir aukštas (aukštesnės kaip 35 cm). Lapai pražanginiai, ištisiniai, kiaušiniški, lygiakraščiai. Stiebai ir lapai apaugę paprastais ir liaukiniais plaukeliais. Žiedai viršūniniai ar pažastiniai ant trumpų žiedkočių. Jie pavieniai, taisyklingi, penkianariai, plačiai piltuviški.
Pagal žiedų dydį petunijos skirstomos į stambiažiedes ( Grandiflora ) — žiedai 7—13 cm skersmens, daugiažiedes ( Floribunda arba Multiflora ) — žiedai 5-8 cm skersmens ir smulkiažiedes ( Miliflora ) — žiedai smulkūs, 2,5-4 cm. Vainikėlio forma taip pat įvairi. Fimbriata tipo petunijų vainiklapiai garbanoti, Superbissima plačios žiotys ir garbanoti vainikėlio pakraščiai.
Petunijų žiedai būna įvairių spalvų, išskyrus ryškiai geltoną ir oranžinę. Jų žiotys dažnai kitokios, kartais išryškėja tamsesnės vainiklapių gyslos. Sukurti ir pilnaviduriai hibridai. Vaisius — kiaušiniška, smailiaviršūnė, daugiasėklė dėžutė su 100-300 sėklų. Sėklos daigios 2-3 metai. Stambiažiedės ir garbanotosios petunijos, bei įvairios jų atmainos - surfinijos, kalibrachojos sėklas užmezga labai sunkiai arba visai neužmezga.
Panašių veislių petunijos jungiamos į atskiras sodines grupes, pvz.: Petunija hybrida grandiflora fimbriata — garbanotosios stambiažiedės hibridinės petunijos (iki 75 cm aukščio, žiedai 10-12 cm skersmens, vainikėlio pakraščiai garbanoti). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio namų darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasNamų darbai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis35.76 KB
Autoriusvaida
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasMakūnas
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word mano gelininko darbu kalendorius [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 5 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Makūnas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą