Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Žemės dirbimas

Žemės dirbimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Žemės dirbimo uždaviniai. Žemės dirbimo technologiniai procesai. Žemės dirbimo būdai. Rudeninio ir pavasarinio žemės dirbimo uždaviniai. Pagrindinis žemės dirbimas. Arimas ir trumpa ariamosios žemdirbystės apžvalga. Verstuviniai plūgai. Arimo būdai. Agrotechniniai reikalavimai arimui. Arimo sumetimų ir išmetimų darymas. Arimo gylis ir ariamojo sluoksnio storinimas. Artojų varžybos. Arimo varžybų taisyklės. Beplūgė žemdirbystė. Paviršinis žemės dirbimas. Paviršinio žemės dirbimo vertinimas. Žemės dirbimo agregatai. Žemės dirbimo agregatų judėjimo būdai. Žemės dirbimo tvarka (sistema). Pagrindinio žemės dirbimo tvarka. Žemės dirbimas žiemkenčiams. Žemės dirbimas vasariniams augalams. Prieš sėją. Po sėjos.

Ištrauka

Žemės dirbimo uždaviniai
Žemės dirbimu sudaromos optimalios sąlygos augalams augti bei dirvos fizinėms ir biologinėms savybėms atsistatyti. Tai atliekama:
1. Mechaniškai supurenant dirvos paviršių ir negadinant jo struktūros;
2. Įterpiant augalų liekanas ir trąšas, sudarant augalams geriausias mitybos sąlygas;
3. Sunaikinant augančias piktžoles, augalų kenkėjus ir ligų pradus;
4. Reguliuojant dirvoje oro, vandens ir šilumos režimą;
5. Išlyginant dirvos paviršių;
6. Apsaugant dirvą nuo erozijos.

Žemės dirbimo technologiniai procesai
Žemės dirbimas susideda iš dirvos sluoksnio apvertimo, purenimo ar suslėgimo, maišymo ir lyginimo.
Dirvos sluoksnio apvertimas. Viršutinis dirvos sluoksnis verčiamas į vagos dugną, o apatinis sluoksnis iškeliamas į paviršių. Atliekama verstuviniais plūgais. Taip užverčiama velėna ar piktžolės ir kitos augalų liekanos, įterpiamos organinės trąšos, o dirvoje esantys mikroorganizmai organinę medžiagą suardo iki elementų ar junginių, kuriuos vėl gali panaudoti augantys augalai. Į gilesnius sluoksnius įterpiamos ant dirvos paviršiaus pribyrėjusios piktžolių sėklos, kurios iš gilesnių dirvos sluoksnių nebegali išdygti ir, jeigu nebepatenka į viršutinius sluoksnius, ilgainiui praranda gyvybingumą. Dirvos sluoksnio apvertimas turi didelę reikšmę ir vegetatyviai plintančių piktžolių (varpučių, usnių, pienų ir kt.) kontrolei, nes beatželdamos iš gilesnių sluoksnių, sunaudoja daug sukauptų atsarginių maisto medžiagų ir nusilpsta. O jeigu apverčiama pakartotinai, tai jos gali ir visai žūti.
Dirvos sluoksnio purenimas. Dirva per ilgesnį laiką susiguli, sumažėja jos poringumas, pablogėja biologiniai procesai. Dirvos purenamos sekliai (sėklų įterpimo gyliu – 3-5 cm), tam naudojamos lengvos ir vidutinio sunkumo akėčios ir kai kurių tipų kultivatoriai. Sekliai supurentas dirvos paviršius sumažina drėgmės išgaravimą iš dirvos. Dirvos purenamos vidutiniu gyliu, kai įterpiamos trąšos, norima labiau išlyginti dirvos paviršių ar to reikalauja numatyti auginti žemės ūkio augalai. Purenama ir giliai, net iki 50 cm gilumo, tai atliekama rengiant ilgalaikes plantacijas (sodus, uogynus), įsavinant durpynus, rekultivuojant žemes, tam naudojami specialūs kultivatoriai-čyzeliai ar kiti padargai, pritaikyti giliam žemės dirbimui.
Ariamojo sluoksnio maišymas. Maišant tolygiau pasiskirsto augalų maisto medžiagos, vienodžiau pasiskirsto mikroorganizmai armens sluoksnyje, suaktyvėja dirvos biologiniai procesai.
Dirvos suslėgimas. Suslėgti reikia purias puveningas dirvas. Kai sausa reikia sudaryti kapiliarus drėgmei iš gilesnių sluoksnių kilti į viršų. Suslėgti dirvą reikia prieš smulkiasėklių augalų sėją, kai dirvos paviršius sausas gerai suslėgti dirvą ir prieš javų sėją. Taip pat naudinga dirvą suslėgti ir po sėjos, ypač kai sausa. Dirvos suslėgimas yra aktyvi dirvos drėgmės reguliavimo priemonė – suslėgta dirva greičiau džiūsta. Dirva slegiama volais, naudojami įvairių konstrukcijų: slegiantys tik dirvos paviršių arba slegiantys gilesnius sluoksnius, o dirvos paviršių palikdami nesuslėgtą.
Dirvos paviršiaus lyginimas. Plūgo, kultivatoriaus, lėkštinių akėčių ar kitų žemės dirbimo padargų padarytus nelygumus galima išlyginti valkėmis, akėčiomis, volais ar specialiais lygintuvais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio konspektas
KategorijaŽemės ūkis
TipasKonspektai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis28.49 KB
Autoriusaidas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dirbimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą