Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Galvijų elgsenos ypatumai

Galvijų elgsenos ypatumai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Galvijai. Kaip pažinti nenormalų gyvūnų elgesį ir kaip jo išvengti? Aplinkos įtaka gyvūnų elgesiui ir sveikatai. Šėrimo įtaka gyvūnų elgesiui ir sveikatai. Savęs ir kitų gyvūnų žalojimas. Ydingas elgesys, nukreiptas prieš kitus gyvūnus ir žmogų. Karvės ir veršelio neadekvatus elgesys ir jo priežastys.

Ištrauka

Stambieji galvijai – tai naminiai žinduoliai – išnykusio laukinio jaučio – tauro – palikuonys. Tauras – stambus porakanopis atrajotojas, kurio aukštis siekė 2 m. Jis turėjo plačius nešakotus ragus, kuriuos sudarė raginės makštys, išaugusios iš kaulinių išaugų. Ragai nebūdavo numetami, o augo visą gyvenimą, kasmet pailgėdami tiek, kad susidarydavo metiniai žiedai. Ragai taip auga ir dabartinių veislių karvių. Iki XVa. tauras buvo paplitęs Eurazijos miškastepėse ir stepėse. XV – XVIa. jis išliko tik Lenkijoje, kur paskutinė patelė žuvo 1627m. Manoma, kad tauras buvo prijaukintas Graikijoje maždaug prieš 7000m. pr.m.e. Nuo to laiko išvesta daugybė veislių, kurios skiriasi dydžiu, spalva, prisitaikymu prie vietinių sąlygų, o svarbiausia – produktyvumu.
Smulkūs galvijai – laukinių kalnų avinų ir ožių palikuonys, dabar tai naminių veislių avys ir ožkos. Visų naminių avių pirmtakai buvo muflonai – kalnų avino archaro atmaina.

Galvijai – porakanopių būrio atrajotojų pobūrio dykaragių šeimos naminiai gyvuliai. Lietuvoje išvestos 2 veislės. Pagal produktyvumą galvijai skirstomi į pieninius, mėsinius ir pieninius mėsinius. Galvijai auginami visose šalyse. Visų porūšių ir veislių karvės gyvena apie 20 (retai iki 35), buliai iki 25 – 30 m. Telyčios tinkamos kergti nuo 14 – 16 mėn, buliai nuo 14 – 18 mėn amžiaus. Pieninės karvės laikomos 10 -13 m. Paprastai galvijai auga iki 5 m. Nuo karvių apsiveršiavimo iki apsivaisinimo praeina 60 – 90 d. Veršingumas trunka vidutiniškai 285 dienas. Karvė paprastai veda 1-ą veršelį (rečiau po 2). Jo masė 18 – 45 kg. Karvės masė 200 – 600, buliaus 300 – 900 kg. Galvijų produktyvumas priklauso nuo veislės ypatybių, šėrimo ir laikymo sąlygų. Karvių laktacija trunka pie 320 d., užtrūkimo periodas 1,5 – 2 mėn. Anksti bręstančių veislių karvės daugiausia pieno duoda per ketvirtąją laktaciją, vėlai bręstančių per penktąją ir šeštąją. Iš galvijų gaunama maisto produktų (mėsos, pieno, riebalų), žaliavos (odų, kraujo, kaulų), lengvajai ir chemijos pramonei galvijų mėšlas – vertinga trąša.
Galvijai gerai prisitaiko prie laikymo sąlygų. Pagrindiniai pašarai yra šienas, silusas, šienainis, šakniavaisiai, koncentratas, gamybinės atliekos (išspaudos, griežiniai). Šėrimo normos nustatomos pagal galvijų svorį, produktyvumą, pašaruose esantį virškinamojo proteino, mineralinių medžiagų ir vitaminų kiekį. Tvartiniu laikotarpiu galvijų raciono pagrindą sudaro stambieji ir sultingieji pašarai, ganykliniu – žalieji. Galvijai laikomi pririšti arba palaidi, vasarą ganomi. Dažnesnės ligos: ūminis išputimas, paspringimas, trauminis tinklinio prieskrandžio ir širdies maišelio uždegimas, didžiojo prieskrandžio atonijos, mastitas, kaulų suminkštėjimas, įvairūs apsinuodijimai, tuberkuliozė, juodligė, snukio ir nagų liga, infekcinis vaginitas, trichomonozė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-07
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis19.12 KB
AutoriusAudra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas5
Mokytojas/DėstytojasVencius
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Galviju elgsenos ypatumai [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 5 Klasė/kursas
  • Vencius
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą