Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Galvijų virškinimo sistema

Galvijų virškinimo sistema

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Virškinimo sistema. Virškinimo organų vystymasis. Virškinimo organų morfologija ir funkcija. Burnos ertmė. Lūpos. Dantenos. Dantys. Kietasis gomurys. Minkštasis gomurys. Liežuvis. Seilių liaukos. Paausinė seilių liauka. Pažandinė seilių liauka. Poliežuvinė seilių liauka. Ryklė. Migdolai, arba tonzilės. Stemplė. Pilvo ertmės sritys. Skrandis. Vidurinė žarna, arba plonosios žarnos. Kepenys. Kasa. Užpakalinė žarna, arba storosios žarnos. Išvados.

Ištrauka

Organizmas – tai savarankiškas organinio pasaulio vienetas, kurio esmę sudaro savireguliuojančios sistemos. Normaliai jis gali funkcionuoti tik tada, kai prisitaiko prie esančių sąlygų, kai gauna pakankamai maisto ir deguonies. Nesugebančio prisitaikyti organizmo veikla sutrinka ir jis suserga arba žūva. Visų organizmų veikla yra kryptinga, t.y. jie stengiasi prisitaikyti prie aplinkos – apsiginti, maitintis, daugintis.
Kad organizmas galėtų gyventi, jis turi gauti baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių druskų, vandens ir vitaminų. Išvardytos maisto medžiagos (jas gyvulys gauna su pašarais) yra energijos šaltinis ir medžiaga organizmo ląstelėms atstatyti.
Gautų su pašaru netirpstančių vandenyje baltymų, riebalų ii angliavandenių organizmas įsisavinti negali. Todėl gyvulio virškinimo organuose šios medžiagos skaldomos į paprastesnius, vandenyje tirpstančius organinius junginius.
Maisto medžiagas gyvulio virškinimo trakte skaldo fermentai, kuriuos gamina skrandžio bei žarnų liaukos ir kasa. Fermentų veikiami baltymai suskyla į amino rūgštis, riebalai — į gliceriną ir -riebiąsias rūgštis (oleino, palmitino ir sterino), o sudėtingi angliavandeniai (krakmolas) — į monosacharidus.
Šio darbo tikslas susipažinti su galvijų virškinimo sistema.
Atlikdama šį darbą, naudojausi įvairia gyvulių anatomijos ir fiziologijos literatūra. Jos dėka susipažinsime su galvijų virškinimo organais bei visos sistemos veikla.
Virškinimo organuose susmulkintas pašaras susimaišo su van¬deniu ir virškinimo sultimis, suskystėja ir suvirškintos medžiagos įsiurbiamos į kraują. Nesuvirškintos maisto medžiagos pašalinamos pro žarnas. Virškinimo organai glaudžiai susiję su kraujo apytakos organais, per kuriuos jie gauna maisto medžiagas ir de¬guonį. Judėjimo organai padeda gyvuliui susirasti maistą, jį su-kramtyti ir nustumti toliau į kitus organus. Visam šiam procesui vadovauja centrinė nervų sistema.

Pirmieji daugialąsčiai gyviai maistą paimdavo ir medžiagų apykaitos pro¬duktus šalindavo per tą pačią burnos angą Vėliau iš ektodermos susidarė papildomas organas pašarui paimti, vadinamoji burnaryklė, ir už jos žarna maistui virškinti. Pastaroji ilgėjo, rangėsi, joje atsirado spenelių, didinančiu siurbiamąjį paviršių, o sienelėse — liaukų. Pradėjus gamintis sekretui, maistas buvo virškinamas chemiškai, pagerėjo jo įsiurbimas. Kaudalinėje kūno dalyje įdubusi ektodermos kišenė susijungė su kaudaline žarnos dalimi, o pertvarai ištirpus, atsirado analinė anga, arba išangė (anus). Taip susidarė burnaryklė, priekinė, vidurinė ir užpakalinė žarnos.
Kai burnos ertmėje atsirado dantys, gyvūnai pradėjo sugriebti maistą. Dantų forma, atsižvelgiant į gyvūnų gyvenimo sąlygas ir jų funkcijas, taip pat labai pakito. Kūgio formos dantys, skirti maistui sugriebti ir draskyti, vadinami iltimis. Maistui atplėšti prisitaikė priekiniai (kandiniai) dantys, o maistui sutraiškyti ir sutrinti — krūminiai, arba trinamieji (malamieji), dantys.
Priekinė žinduolių žarna virto stemple, o jos išsiplėtusi dalis — skrandžiu. Vidurinė žarna labai pailgėjo. Ji pasidalijo į dvylikapirštę, tuščiąją ir klubinę žarnas, atsirado liaukų. Užpakalinė žarna irgi pailgėjo. Atsirado iškilimas — aklosios žarnos užuomazga. Į galinę žarnos dalį įsiliejus šlapimo ir lytinių organų latakams, susiformavo kloaka. Žinduolių užpakalinė žarna pasikeitė ryškiau: pailgėjo ir pasidalijo į akląją, gaubiančiąja ir tiesiąją žarnas. Šlapimo ir lytiniai organai atsiskyrė nuo užpakalinės žarnos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-08
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis23.29 KB
Autoriusrasa
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasMačiūlis
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Galviju virskinimo sistema [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Utenos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • Mačiūlis
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą