Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Pašarinių motiejukų auginimas sėklai

Pašarinių motiejukų auginimas sėklai

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Pašariniai motiejukai. Selekcijos uždaviniai ir metodai. Vieta sėjomainoje. Žemės dirbimas. Tręšimas. Sėja. Pasėlių priežiūra. Derliaus nuėmimas. Motiejukų veislės.

Ištrauka

Sėklininkystė, kaip speciali žemės ūkio šaka, turi spręsti du tarpusavyje susijusius uždavinius : pridauginti naujų veislių sėklų tiek, kad jų pakaktų visiems ūkiams ir palaikyti visų rajonuotų veislių geras veislės bei išaugintos sėklos savybes. Naujų augalų veislių derlingumas visada būna didesnis už ankščiau augintų, geresnė esti ir produkcijos kokybė. Rekomendavus auginti naują derlingesnę veislę, stengiamasi kuo greičiau padauginti sėklą ir išplatinti ūkiuose.
Augalų veislės savo paveldimasias savybes išlaiko per daugelį kartų. Tačiau auginant ūkių sąlygomis, pamažu blogėjimo priežastys yra šios : mechaninis užteršimas kitų veislių ir rūšių sėklomis, susikryžminimas, hibridų skilimas, padidėjęs augalų ligotumas, mutacijos.
Pašariniai motiejukai priklauso aukštųjų retakerių žolių grupei. Universali žolė, nors geriau tinka šienauti, tačiau sėjama ir ganykliniams mišiniams, pirmiausia – vėlyvo pavasario ganiavai. Dirvožemiui nėra jautrūs, tačiau geriau auga vidutinio drėgnumo priemolio dirvose. Netinka sausos ir kalkingos dirvos.


Motiejukų gentyje ( Phleum pratense L.) yra apie 17 rūšių. Lietuvoje plačiausiai paplitusi rūšis yra pašariniai motiejukai. Pašariniai motiejukai vieni iš vertingiausių ir plačiausiai sėjamų. Motiejukų laukinės ir vietinės kultūrinės formos skiriasi kero dalimi, stiebų dydžiu ir skaičiumis, žiedynų forma ir dydžiu, skirtingu žydėjimo laiku.
Pavasarį motiejukai pradeda vegetuoti, kai temperatūra pakyla iki 5 ° C šilumos.Žiemoja gerai vienoje vietoje gali augti ir derėti keletą metų. Tyrimų duomenys rodo, kad pašarinių motiejukų sėklų derlių apsimoka imti iš sėklinio pasėlio 3 metus. Pasėti motiejukai sudygsta per 6-12 dienų. Pirmosiomis dienomis auga lėtai. Vėliau augimas sustiprėja ir jau pirmaisiais metais išaugina žydinčius uglius. Kitais augimo metais motiejukų vegetacija atsinaujina jau balandžio pirmomis dienomis. Plaukėti pradeda po 64 d., žydėti – po 82 d., sėklos subręsta per 122 d. nuo vegetacijos pradžios. Vidutinės kalendorinės datos : plaukėjimo pradžios – birželio pradžia, žydėjimo pradžios – birželio trečio dešimtadienio pradžia, sėklų subrendimo – rugpjūčio pradžia. Motiejukai pati vėlyviausia varpinė žolė.
Selekcijos uždaviniai ir metodai. Lietuvoje motiejukai labai plačiai sėjami lauko sėjomainose, pievose bei kultūrinėse ganyklose. Auginami žaliajai masei bei šienui. Todėl atsižvelgiant į augimo vietą ir paskirtį, motiejukų veislėms keliami skirtingi reikalavimai.
Šiolaikiniam žemės ūkiui reikalingos derlios, gerai prisitaikiusios mūsų klimato sąlygoms motiejukų veislės. Tobula motiejukų veislė turi būti ne tik derlinga ir ilgaamžė, bet ir atspari šalčiams, sausroms, ligoms bei kenkėjams. Be to, po nušienavimo ar nuganymo turi gerai ir greitai atželti, pasižymėti geromis pašarinėmis savybėmis.taip pat turi gerai sugebėti augti įvairiose žolių bendrijose, per visą sezoną duoti gerus derlius. Pageidautina, kad visos gerosios savubės bei požymiai būtų sukaupti vienoje veislėje. Tačiau praktiškai tai įgyvendinti beveik neįmanoma. Pagrindinis selekcininkų darbo tikslas – išvesti kelias motiejukų veisles su skirtingomis savybėmis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio rašinys
KategorijaŽemės ūkis
TipasRašiniai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis11.19 KB
Autoriusvikute
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word motiejukai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Rašiniai
  • 5 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą