Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Odos ir jų pirminis apdorojimas

Odos ir jų pirminis apdorojimas

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Odos struktūra. Odos cheminė sudėtis. Odos fizinės savybės. Odos topografinės sritys. Odų charakteristikos. Odų lupimas. Pirminis odų apdorojimas. Odų konservavimas. Odų defektai (ydos).

Ištrauka

Lengvojoje pramonėje labai svarbi žaliava yra odos. Iš jų gaminama vertinga produkcija – tai yra kailiniai, avalynė, skrandos, šikšna, drabužiai, sporto, galanterijos dirbiniai ir dar daug kitų. Kiekvieną dieną mes matome odoų pramonės produkciją, patys ja naudojamės, bet mažai kas žino, kaip oda ar kailis yra išdirbami, apdorojami, kol galiausiai pavirsta į lengvosios pramonės produkciją, be kurios sunkiai įsivaizduojame savo šiandieninę buitį.
Kokia odos struktūra? Kokios odų rūšys? Kaip odos lupamos, konservuojamos, rūšiuojamos, pagal ką skirstomos? Tai bus pagrindiniai klausimai, kuriuos apžvelgsiu.


Visą gyvulio kūną dengiantis dangalas su plaukais ir šeriais vadinamas oda. Išdirbta oda, kai joje nelieka poodžio, plaukų ir epidermio, yra vadinama šikšna, o kai likęs ir epidermis ir plaukai, vadinama kailiu. Fiziologiniu požiūriu kūną dengianti oda tiesiogiai kontaktuoja su išorine aplinka ir atlieka kai kurias funkcijas: barjero, šalinimo, sekrecijos ir kt. Taip pat oda atlieka nedidelę dalį kvėpavimo funkcijos.
Odą sudaro:
1. Epidermis
2. Tikroji oda
3. Poodis
Epidermis – viršutinis odos sluoksnis, sudarantis 0,5-1,0 procentų odos storio.Jis neleidžia
į gyvulio kūną patekti cheminėms medžiagoms ir vandeniui, mikroorganizmams, sumažina saulės spindulių poveikį ir šilumos išsiskyrimą, sulaiko drėgmę. Apsauginę funkciją epidermyje atlieka makrofagai ir T limfocitai.
Plaukais padengtos odos epidermis labai plonas. Skirtingose odos vietose epidermio struktūra ir jo storis yra nevienodas.. Tai priklauso nuo gyvulio rūšies, amžiaus, veislės, odos topografinės vietos, metų laiko, klimatinių sąlygų.
Išdirbant odą, epidermis ir plaukai pašalinami.
Tikroji oda – tai pagrindinis odos sluoksnis sudarantis 95-98 %, jos storio. Odos storis, tankumas, tvirtumas yra nevienodas. Tai priklauso nuo gyvulio rūšies, amžiaus, topografinės odos vietos.
Poodis – jungia odą su giliau esančias audiniais. Jis susideda iš skaidulinio jungiamojo audinio, kuriame gausu riebalinių lastelių, kraujagyslių ir kolageninių skaidulų. Kaip išsivystęs poodis priklauso nuo gyvulio rūšies, veislės, lyties, imitimo, odos topografinės srities, laikymo sąlygų.
Odos žaliava – tai neišdirbtos, retais atvejais nekonservuotos, arba atitinkamu būdu konservuotos, naminių ir laukinių gyvulių odos. Oda nėra pakankamai atspari spaudimui, trynimui ir plėšimui, bet ji yra tanki, stambi ir elastinga. Odų žaliavos ištekliai ir asortimentas, labai priklauso nuo gyvulininkystės lygio, gyvulių skaičiaus, jų produktyvumo, reprodukcijos intensyvumo, sveikatingumo, tinkamo pirminio odų apdorojimo, jų konservavimo, laikymo. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio namų darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasNamų darbai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis18.57 KB
AutoriusVioleta
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gyvulininkyste [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą