Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Augimo reguliatorių įtaka gazoninių žolių sėklų dygimui ir augalų vystymuisi

Augimo reguliatorių įtaka gazoninių žolių sėklų dygimui ir augalų vystymuisi

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637
Aprašymas

Įvadas. Fitohormonai. Fitohormonų įtaka augalo ontogenezei. Sintetiniai augimo reguliatoriai. Lietuvoje vykdomų tyrimų apžvalga. Gazoninių žolių biologinės savybės. Tyrimų metodai ir sąlygos. Laboratorinių bandymų schemos ir parametrai. Lauko bandymo schema ir parametrai. Bandymo dirvožemio charakteristika. Meteorologinės sąlygos. Tyrimo duomenų aptarimas. Stilitų įtaka gazoninių žolių sėklų daigumui ir daigų augimui. Gazoninių žolių sėklų dygimas. Gazoninių žolių daigų ir šaknelių augimas. Gazoninių žolių daigų masė. Stilitų įtaka gazoninių žolių daigų vystymuisi lauke. Išvados. Summary.

Ištrauka

Gražios vejos savaime neatsiranda, jas reikia įrengti. Tai visų pirma pasakytina apie dekoratyvines ir sportines vejas. Paprastų ir specialios paskirties vejų įrengimas daug paprastesnis, nereikalaujantis kai kurių papildomų darbų. Jas įrengiant galima pasitenkinti jau esamų žolynų daliniu pagerinimu: papildomu žolių įsėjimu, tręšimu, ypač azoto trąšomis, ir dažnesniu žolės pjovimu.
Įrengdami parterinę dekoratyvinę veją siekiame kuo greičiau suformuoti tankią ir tvirtą velėną. Velėnos dekoratyvumą ir tvirtumą nulemia žolių lapų ir šaknų išsivystymas. Daigo masė jungia šiuos rodiklius. Sėtinės vejos įrengimas visada susijęs su rizika. Rizika - tai paprasčiausios nepalankios meteorologinės sąlygos, (pav. sausra), pavėluota sėja, skirtingas žolių dygimo laikas, piktžolių konkurencija ir kita. Darbai turi būti atlikti gerai ir optimaliu laiku, nes padarytos klaidos trumpina vejos ilgaamžiškumą, blogina jos kokybinius rodiklius ir pasunkina tolesnės priežiūros darbus. Blogai įrengtos vejos, nors ir gerai prižiūrint, beveik neįmanoma pataisyti.
Kad visapusiškiau pasireikštų augalo genotipe esan¬čios potencialios galimybės, svarbu sudaryti palankias augimo ir vystymosi sąlygas, suderintas su augalo genetine programa. Tai optimalus šviesos, drėgmės ir temperatūros režimas, reikiamas kiekis mais¬to medžiagų ir mikroelementų, agrotechninės priemonės [45]. Prie šių sąlygų reikėtų priskirti ir augimo reguliatorius.
Augalų augimą ir vystymąsi reguliuoja augalo hormonų sistema, veikianti ląsteles, audinio ir viso augalo lygmenyje. Jų dėka įgyvendinamos augalo genotipe esančios potencialios galimybės. Egzogeniniai augimo reguliatoriai – sintetiniai fitohormonų analogai – leidžia pakeisti natūralių augalo hormonų santykį, jų pasiskirstymą augalo organuose. Modifikuojami metabolizmo procesai, augalo augimas ir vystymasis.Tai skatina žoles intensyviau augti ir vystytis, geriau panaudojamos augalo genotipe esančios potencialios galimybės. Galima tikėtis greitesnio ir geresnio vejos velėnos susiformavimo.
Yra susintetinta nemažai augimo reguliatorių, savo che¬mine sudėtimi panašių į gamtoje randamus endogeninius fi¬tohormonus. Sintetiniai augimo reguliatoriai didina natūralių augimo reguliatorių aktyvumą, stimuliuoja augalo natūralių hormonų veiklą. [40, 23].
Reguliatoriais galima veikti stiebo augimą, šaknų formavimąsi, augalo brandą bei kitus augalo fiziologinius procesus. Naudojant augimo reguliatorius, didėja žemės ūkio augalų derlingu-mas ir jų kokybiniai rodikliai, augalai tampa atsparesni ap¬linkos veiksniams [11].
Lietuvoje gana plačiai tiriamas sintetinių augimo re¬guliatorių panaudojimas. Kauno technologijos universiteto Organinės chemijos katedros mokslininkai įrodė, kad amino rūgščių dariniai, įvardinti stilitais, turi augalų augimą stimuliuojančių savybių. Lietuvos žemės ūkio universitete jau daugelį metų yra tiriamas stilitų poveikis žemės ūkio augalų augimui ir produktyvumui. Padaryta daug bandymų su bulvėmis, pašariniais ir cukriniais runkeliais, žieminiais rapsais, pašarinėmis morkomis. Kadangi augalų rūšys turi savo vystymosi ypatumus, kiekvienai rūšiai reikia parinkti tik jai tinkančius augimo reguliatorius [16].
Vejos velėnos susiformavimui paspartinti sumanyta panaudoti sintetinius augimo reguliatorius – stilitus. Stilitas-85 pasižymi heteroauksino savybėmis, tai yra stimuliuoja įsišaknijimą. Stilitas-123 pasižymi savybėmis stimuliuoti šaknų ir daigų augimą.
Šio darbo tikslas – laboratoriniais ir lauko tyrimais įvertinti sintetinių augimo reguliatorių – stilitų – įtaką gazoninių varpinių žolių sėklų dygimui ir augalų vystymuisi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio diplominis darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasDiplominiai darbai
Apimtis35 puslapiai 
Literatūros šaltiniai48 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis3.16 MB
Autoriusx
Viso autoriaus darbų17 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas12
Mokytojas/Dėstytojasdoc. E. Klimas
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasAgronomijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Augimo reguliatoriu itaka gazonininiu zoliu [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 35 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 12 Klasė/kursas
  • doc. E. Klimas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą