Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Trąšų formų efektyvumas vasarinių rapsų pasėliuose

Trąšų formų efektyvumas vasarinių rapsų pasėliuose

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233
Aprašymas

Įvadas. Literatūra tiriamu klausimu. Atskirų maisto elementų įtaka sėklų derliui ir cheminei sudėčiai. Azoto įtaka vasarinių rapsų sėklų derliui ir cheminei sudėčiai. Fosforo trąšų įtaka vasarinių rapsų sėklų derliui ir cheminei sudėčiai. Kalio trąšų ir mikroelementų įtaka vasarinių rapsų sėklų derliui ir cheminei sudėčiai. Vasarinių rapsų auginimo agrotechnika. Meteorologinių sąlygų įtaka rapsų cheminei sudėčiai. Bandymų vykdymo sąlygos ir metodika. Bandymo vykdymo vieta ir dirvožemis. Bandymo schema, tyrimų ir analizių metodai. Auginimo technologija. Meteorologinės sąlygos. Tyrimų rezultatai ir jų aptarimas. Mineralinių trąšų įtaka vasarinių rapsų sėklų derliui. Mineralinių trąšų įtaka vasarinių rapsų sėklų cheminei sudėčiai. Trąšų formų ekonominis efektyvumas vasariniams rapsams. Išvados. Santrauka. Summary.

Ištrauka

Rapsų pasėlių plotai Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kasmet didėja, nes šių augalų sėklos yra svarbi žaliava maistinio aliejaus gamyboje. Vakarų šalių ekspertai prognozuoja, kad rapsų aliejus, o tuo pačiu ir rapsų poreikis aliejaus pramonei nuolat didės. Šalyse, kur neauga alyvmedžiai, sojos, saulėgrąžos ir kiti šilumą mėgstantys augalai, maistinis aliejus gaminamas tik iš rapsų sėklų, o jų išspaudos yra vertingas baltymingas pašaras gyvuliams /Bernotas, 1998/.
Vasariniai rapsai (Brassica napus) Lietuvoje įsitvirtino kaip prekinis ir kaip pagerinantis sėjomainą augalas, didinantis dirvožemio derlingumą. Pasėlių struktūroje jie galėtų užimti iki 25 plotą. Tačiau 1999 m., kai rapsų Lietuvoje buvo auginama daugiausiai, pasėlių struktūroje jie sudarė tik 3,5, kas yra kelis kartus mažiau negu Vakarų Europos šalyse. Šiuose kraštuose rapsų augintojus skatina valstybė, mokėdami subsidijas. Todėl Lietuvoje rapsų prekinės produkcijos konkurencinės galimybės ir pelną galima vertinti, tik užsitikrinant valstybės paramą, mažinant auginimo išlaidas ir didinant derlingumą /Velička, 2002/. Pastaraisiais metais rapsų plotai padidėjo nuo 12 tūkst.ha 1994 m. iki 83,8 tūkst.ha 1999 m. 2000 m. rapsų plotai Lietuvoje sumažėjo iki 55,5 tūkst.ha, nes pasaulinėje rinkoje 1999 m. iki 40 atpigus aliejiniams augalams, sumažėjo rapsų supirkimo kainos ir Lietuvoje.
Rapsų auginimo procesas Lietuvoje neįmanomas be mokslinių tyrimų, kurie jau daugelį metų atliekami specializuotoje auginti rapsus Lietuvos žemės ūkio universiteto Bandymų stotyje. Čia kompleksiškai sprendžiami tiek agronominiai, tiek inžineriniai rapsų technologijos klausimai. Kai kurie tyrimai vykdomi kartu su Lietuvos žemdirbystės instituto padaliniais bei Lietuvos žemės ūkio inžinerijos institutu. Selekcinis darbas sukoncentruotas LŽŪU. Šiuo metu Lietuvos valstybiniame augalų veislių tyrimo centre nuo 1999 m. konkursiniuose bandymuose tiriamos keturios kryžminimo būdu gautos vasarinių rapsų veislės. Naujais, žymiai spartesniais ir progresyviais metodais žieminių ir vasarinių rapsų selekcija tęsiama LŽŪU biotechnologijos – genetikos laboratorijoje.
Lietuvoje tapo aktualus rapsų auginimas sėkloms. Tuo metu visi rapsų agrotechnikos klausimai buvo tiriami auginant 0 tipo veisles. Ir tiktai 1993 m. į Lietuvą įvežus Europos šalyse auginamas 00 tipo vokiečių, danų ir švedų selekcijos rapsų veisles, pradėti išsamūs kompleksiniai sėkloms auginamų rapsų agrotechniniai tyrimai.
Pagal gautus tyrimų rezultatus buvo paruoštos rapsų auginimo technologijos (1995, 1998, 1999 m.). Rapsų augimą , vystymąsi, derliaus struktūros elementų formavimąsi, baltymų bei riebalų sintezę lemia keletas veiksnių, vienas jų – mineralinės trąšos ir ypač svarbiausieji rapsams maisto elementai –azotas, fosforas, kalis, siera.
Darbo tikslas: nustatyti mineralinių trąšų formų įtaką vasarinių rapsų sėklų derliui ir jo kokybei. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio diplominis darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasDiplominiai darbai
Apimtis31 puslapis 
Literatūros šaltiniai28 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis86.49 KB
Autoriusx
Viso autoriaus darbų17 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasprof.habil. dr. Z.Vaišvila
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasAgronomijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Trasu formu efektyvumas vasariniu rapsu paseliuose [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 31 puslapis 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 4 Klasė/kursas
  • prof.habil. dr. Z.Vaišvila
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą