Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Ekologinis žemės ūkis (3)

Ekologinis žemės ūkis (3)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Alternatyvus žemės ūkis. Ekologinis žemės ūkis. Ekologinio žemės ūkio motyvacija. Reikalavimai ekologiniam žemės ūkiui. Ekologinis žemės ūkis Lietuvoje. Pasaulio ekologinis ūkis. Tradicinio ir ekologinio žemės ūkio palyginimas. Išvados.

Ištrauka

Žemės (dirvožemio) nualinimas yra viena iš svarbiausių ekologinių problemų. Didžiuliai žemės plotai nualinti tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse. Dirvožemio erozijos problema yra ypač opi besivystančiose šalyse, tuo tarpu padidėjęs druskingumas, užpelkejimas ir dirvožemio tarša bei sumažėjęs derlingumas yra aktualūs klausimai visoms šalims. Žemių nualinimas yra rimta problema, kadangi didžiuliu žemės plotų derlingumas mažėja, tuo tarpu gyventojų skaičius sparčiai auga, taip pat didėja dirbamos žemes poreikis: reikia gaminti daugiau maisto, pluošto ir kuro. Lig šiolei pastangos besivystančiose šalyse kontroliuoti žemių nualinimą nebuvo itin sėkmingos. Dabar reikia parengti racionalias ilgalaikes valstybines ir regionines dirvožemio išsaugojimo ir atkūrimo programas, palaikomas politikų ir pakankamai gerai finansuojamas. Nors žemės naudojimo planai ir zonų suskirstymas padetų išspręsti daug perspektyvinių klausimų, vis delto dabar svarbiausia sustabdyti žemės nualinimo procesą ir pradeti igyvendinti išsaugojimo ir atkurimo programas labiausiai pažeistose teritorijose. (Aplinkos būklė, 2001 )
Apie 1/3 Lietuvos teritorijos gruntinių vandenų tarša agrochemikalais viršija sanitarines normas. Katastrofiškai didėja ežerų eutrofikacija. Užteršiami ne tik žemės ūkyje pagaminti maisto produktai, bet ir visa gamtinė aplinka. O kadangi Lietuvos respublikos naudmenos sudaro 55 % teritorijos, galima teigti, kad žemės ūkis sudaro ženklų poveikį gamtos sistemoms. Intensyvioji žemdirbystės sistema, su gausiu cheminių medžiagų bei trąšų vartojimu, plačiai paplitusi žemės ūkio praktikoje ir vadinama tradicine. Tačiau daugelyje valstybių jau ryškėja negiama žemdirbystės intensyvinimo pusė. Visuomenė ypač Vakarų valstybėse, pradėjo reikšti nepasitikėjimą neapgalvotu cheminių medžiagų vartojimu žemės ūkyje, nes jos keičia dirvožemio derlingumą, blogina paviršinio bei požeminio vandenų kokybę, užteršia maisto produktus ir didina žmonių sergamumą. Žemės ūkio gamyba iš visų žmogaus veiklos sričių turi tampriausia ryšį su gamta, paliečia jautrias floros ir faunos ekosistemas. Nuo seno žmogus artimai jautė gamtos jėgas, ryši su jomis ir savo veikloje tuo vadovavosi. Agresijos prieš gamtą augimas žemės ūkio srityje prasidėjo praėjusio šimtmečio 5 dešm. pab. Sparčiai pradėjo didėti mineralinių trąšų, ypač azoto, gamyba ir vartojimas. Dėl to pradėjo mažėti dirvožemio biologinis aktyvumas, susilpnėjo naudingos entomofaunos bei mikroorganizmų veikla, sumažėjo augalų atsparumas ligoms ir kenkėjams, be to pradėti intensyviai vartoti įvairūs pesticidai. Žmogus, siekdamas didesnių derlių, pažeidė tūkstantmečius gamtoje egzistavusią pusiausvyrą, sutrikdė natūralius biologinius ciklus, užteršė aplinką. Nuo praeito šimtmečio 8 dešm. pradėta aktyviau ieškoti alternatyvų chemizuoto žemės ūkio sistemoms. Siekiama pereiti prie tausojančios, o galiausiai prie ekologinės žemdirbystės.( Gavenauskas, 1998 ) 1992m Rio de Žaneire vykusioje tarptautinėje konferencijoje priimtame dokumente "Dienotvarkė 21" numatyta, kad bet kurioje srityje tolesnė gamybos plėtra turi remtis tausojimo principais. Tai tausojančioji plėtra, kuri turi užtikrinti galimybę išsaugoti Žemę ateities kartoms.(Brazauskienė, 2000 ) Organinė žemdirbystė - tai tarsi grįžimas į protėvių ūkininkavimo laikus, tačiau visai kitokiu lygiu, nes auginamos naujos ir derlingesnės augalų veislės, taikoma pažangesnė agrotechnika, tobulesni žemės ūkio produktų perdirbimo būdai. Ekologiškas ūkininkavimas iš ribotos ūkinės veiklos teritorijos – požeminių vandenų maitinimo zonų, karstinių regionų, nacionalinių parkų ir draustinių – jau žengia ir į bendrąją žemės ūkio gamybos sfera, nes ekologiškai švarūs maisto produktai gali tapti eksporto objektu, kas turi didelę reikšmę Lietuvos ekonomikai. (Gavenauskas, 1998) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-16
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis22.7 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2000 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasStravinskienė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekologinis zemes ukis (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Stravinskienė
  • 2000 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą