Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Dirvožemio racionalus panaudojimas ir gamtosauginės problemos

Dirvožemio racionalus panaudojimas ir gamtosauginės problemos

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Dirvožemio racionalus panaudojimas ir gamtosauginės problemos Lietuvoje ir užsienio šalyse. Įvadas. Dirvožemio racionalusis panaudojimas. Dirvožemio sąvoka ir svarba. Europos dirvožemio būklė. Dirvožemio sandara. Dirvožemis. Dirvožemio sandara — horizontai. Dirvožemio ištekliai. Dirvožemiai Lietuvoje. Lietuvos dirvožemių tipai. Lietuvos dirvožeminiai rajonai. Naujoji Lietuvos dirvožemio klasifikacija. Dirvožemio degradacija. Erozija. Tarša. Dirvožemio suslėgimas. Tiesioginis dirvožemio sunaikinimas. Dirvožemio gerinimas. Dirvožemio problemų sprendimas Lietuvoje. Priemonės prieš vandens eroziją. Priemonės prieš vėjo eroziją. "Eureka" projektas. Dirvožemio monitoringas Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

Dirvožemis yra pagrindinė ir integrali aplinkos dalis, todėl jo apsaugos būklė daro didelę įtaką žmogaus gyvenimo kokybei. Didžiausią pavojų aplinkai kelia dirvožemio erozija, organinių medžiagų sudėties kitimas, dirvožemio tarša ir izoliacija (dėl namų statybos, kelių tiesimo ir kitos infrastruktūros vystymo), dirvožemio slėgimas (kurį sukelia sunkiosios transporto priemonės, pernelyg didelis pievų nuganymas ir sportinė veikla), biologinės įvairovės mažėjimas, dirvožemio druskingumo didėjimas (pernelyg didelis tirpių sodos, magnio ir kalcio druskų kaupimasis), potvyniai, nuošliaužos ir dykumų susidarymas. Visus šiuos reiškinius sukėlė arba neigiamą jų įtaką sustiprino žmogaus veikla. Ekonominės pasekmės ir kaštai, susiję su dirvožemiui daroma žala, yra milžiniški.
Plėtojant gamybą, didėja gamtos išteklių naudojimas ir gamtinės aplinkos teršimas. Pramonės įmonės, energetika, komunalinis ūkis, automobilių transportas vis labiau teršia gamtą. Dažnai dar blogai laikomi ir netinkmai naudojami naftos produktai, įvairūs chemikalai ir trąšos. Dėl to žūva naudingi mikroorganizmai, plinta kenkėjai ir piktžolės. Šios neigiamos ūkinės veiklos pasekmės sutrikdo biosferoje nusistovėjusią ekologinę pusiausvyrą. Galima teigti, kad žmogus, neatsižvelgdamas į galimus padarinius, pats griauna savo egzistavimo pagrindą. Remiantis mokslo laimėjimais ir pažintais gamtos dėsniais, dabar būtina išmokti valdyti gamtą taip, kad ji nenuskurstų.
Šiandien jau nebeužtenka saugoti gamtą pasyviai, ūkiškai nebenaudojant kai kurių teritorijų bei globojant pavienes gyvūnų rūšis. Gamtos apsauga turi būti visuotina ir planinga.
Praeities patyrimas rodo, kad stichinis bei grobuoniškas gamtos išteklių naudojimas turi liūdnų pasekmių. Todėl būtinas jų racionalus naudojimas, iš anksto numatant galimas pasekmes.
Kadangi dirvožemis yra daugelio kitų gyvų organizmų pragyvenimo šaltinis, jį tausoti ir saugoti yra ypač svarbu. Dirva – tai svarbi žemės paviršiaus dalis, kurioje kaupiasi maistinės ir mineralinės medžiagos, vanduo, kurie yra būtini augalams ir gyvūnams. Dirva mus maitina, jeigu ji yra sveika, tai ir joje užaugintas maistas bus sveikas. Tačiau tik 3% žemės paviršiaus yra tinkami javams auginti! Dėl netinkamo dirvos naudojimo, nuolatos prarandamas pats vertingiausias sluoksnis - humuso sluoksnis. Kasmet dėl neapgalvotos žmogaus veiklos netenkame 8-12 milijonų hektarų geros žemės dėl erozijos ar kitų priežasčių. 25 milijardai tonų dirvos kasmet yra nuplaunama.

Kursinio projekto tikslas – susipažinti su dirvožemiu, jo teikiama nauda ir priemonėmis, kurių tenka imtis susidūrus su išsaugojimo ir atkūrimo problemomis. Apibrėžti dirvožemio, kaip vertybės, išsaugojimo būtinumą pasitelkiant į pagalbą teisines priemones.

Kursinio projekto uždaviniai –
susipažinti su pagrindine literatūra ir skirtingomis autorių nuomonėmis;
išskirti problemas, iškylančias neracionaliai naudojant dirvožemį;
nustatyti priemones atkurti ir išsaugoti dirvožemiui;
panagrinėti dirvožemius Lietuvoje;
aptarti dirvožemio būklę, sandarą ir išteklius;
išanalizuoti teisines priemones;
nustatyti juridinių ir fizinių asmenų teises, pareigas ir atsakomybę naudojant dirvožemio išteklius.

Kursiniame darbe naudojami metodai:
Šaltinių analizė;
Sintezė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio kursinis darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasKursiniai darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai24 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis252.74 KB
Autoriusbasa_peda
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasValentinas Dubinas
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dirvozemio racionalus panaudojimas ir gamtosaugines problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 28 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Valentinas Dubinas
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą