Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Rekultivacija

Rekultivacija

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Dirvožemių apsaugos nuo erozijos svarba. Dirvožemių erozijos žala. Pažeidžiančioji erozijos žala. Priemonės dirvožemio erozijai stabdyti. Dirvožemių eroduojamumo įvertinimas. Mokslo ir technikos naujovių pritaikymas rekultivacijoje. Antierozinių priemonių efektyvumo įvertinimas. Žemės ūkio augalų parinkimas. Priemonės prieš vandens eroziją. Priemonės prieš vėjo eroziją. Žemės dirbimo būdai kalvų šlaituose. Kitos priemonės prieš dirvos eroziją.

Ištrauka

Dirvožemis – ypatingas genetinis darinys, susidaręs paviršinį litosferos sluoksnį veikiant vandeniui, orui, augalijai ir gyvūnijai.
Svarbiausia dirvožemio ypatybė – derlingumas,t.y. gebėjimas augalus vystymosi ir augimo metu aprūpinti reikiamomis maisto medžiagomis.
Dirvožemis – žemės ūkio produktų gamybos pagrindas, be kurio net šiuolaikinis mokslas ir technika negali užtikrinti žmonijos egzistavimo. Dirvožemio dangai susidaryti prireikė tūkstantmečių, bet jei žmogus elgsis neapdairiai, ji gali būti sunaikinta per kelis dešimtmečius. Taigi dirvožemis – neatkuriamas gamtos turtas. Specialiomis priemonėmis viršutinio humusingo sluoksnio derlingumą galima padidinti, bet atstatyti pirminį dirvožemį neįmanoma.
Žmogaus ūkinė veikla dirvožemiui padarė daug žalos. Dėl uždumblėjimo, užpelkėjimo, išdžiūvimo, uždruskėjimo, vėjo bei vandens erozijos per žmonijos civilizacijos laikotarpį nualinta apie 20 mln. km2 žemių.
Ypač didelę žalą dirvožemiams daro ardomoji vandens veikla – dirvožemių erozija, kuri ne tik nualina dirvožemį, bet ir pakeičia daugelį biosferos procesų, kartu sudarydama palankias sąlygas tolesniems eroziniams procesams,- susidaro uždara priežasčių ir pasekmių grandinė. [1]
Erozija – tai paviršinių dirvožemio sluoksnių irimas, sukeliamas vandens ir vėjo, kai medžiagos nunešamos į kitą vietą. Erozija vyksta visur, kur teka lietaus ar polaidžio vandenys, veikia vėjas. Ji mažina dirvos derlingumą, gali iš dalies ar visiškai jį nuplauti, net sukelti paviršiaus pakitimus didelėje teritorijoje. [2]

Dirvožemio erozija prasidėjo kartu su žemdirbyste. Senovės Graikijoje, Ispanijoje kalnuose iškirtus miškus ir jų vietoje įrengus ganyklas, dėl dirvožemio erozijos buvo nuplauta visa dirvožemio danga, kuri neatsistatė iki šiol. Sacharos dykuma susidarė ir toliau plečiasi taip pat dėl neapgalvotos žmogaus ūkinės veiklos. JAV, suarus prerijas, apie 700 mln. ha pažeisti erozijos, Kinijoje dėl erozijos žemės ūkiui netinkamais pasidarė daugiau kaip 150 mln.ha žemių.
Ypač dirvožemių erozija suintensyvėjo XIX-XX a., kai dideli miškų ir natūralių pievų plotai buvo paversti ariamąja žeme. Dėl dirvožemių erozijos kasmet vidutiniškai netenkama 10-20 mln. ha žemių.
Dėl eroduotų dirvožemių kasmet netenkama apie 90 mln. t grūdų, 15 mln. t šieno, 700 tūkst.t mėsos. Jeigu nebūtų eroduotų dirvožemių, šalies žemės ūkis gamintų 25-35% produkcijos daugiau.
Dirvožemių erozijos daroma žala, neskaičiuojant nuostolių dėl upių ir ežerų uždumblinimo, kasmet viršija kelis milijardus litų. Lietuvoje yra daugiau kaip 600 tūkst. ha eroduotų dirvožemių, kurių derlingumas sumažėjęs nuo keliolikos iki keliasdešimt procentų. Kasmet nuplaunama apie 10 mln. t dirvožemio, kuriame yra daugiau kaip 100 tūkst. t humuso, apie 10 tūkst. t azoto ir tiek pat fosforo, apie 100 tūkst. t kalio junginių.
Be to, iš eroduotų dirvų, pablogėjus drėgmės režimui, augalai negali pasisavinti visų trąšų, daug jų išplaunama.
Taigi dirvožemio apsauga nuo erozijos beveik visose pasaulio šalyse yra viena svarbiausių ekologinių ir ekonominių problemų. [1] ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai3 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis162.44 KB
Autoriusepsonas
Viso autoriaus darbų29 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasRaudonius
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasAgronomijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dirvozemio rekultivacija [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Raudonius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą