Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Augalų auginimo sąlygos ir reguliavimas

Augalų auginimo sąlygos ir reguliavimas

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Šviesa ir jos įtaka augalams. Fotosintezė ir jos svarba. Šiluma ir jos įtaka augalams. Šalnų poveikis augalams. Drėgmė ir jos įtaka augalams. Dirvožemio sudėtis. Tręšimo įtaka augalams. Dirvožemio savybių kitimas. Išvados.

Ištrauka

Augalas nuolat sąveikauja su aplinka. Jis kuria savo organizmą iš maisto medžiagų, imamų iš aplinkos. Taigi jo augimas ir der¬lius labai priklauso nuo dirvožemio ir klimato sąlygų. Svarbiausi aplinkos veiksniai, reguliuojantys augimą, yra temperatūra, švie¬sa, drėgmė, deguonis ir dirvožemio sudėtis (Bluzmanas, Borusas ir kt., 1991).
Augalus nepalankiai gali veikti klimatinės, edafinės bei biotinės sąlygos. Augalų atsparumas nepa¬lankioms sąlygoms priklauso nuo jų sistematinės padėties, indivi¬dualių savybių, pasiruošimo nepalankių sąlygų laikotarpiui. Nepalankiomis sąlygomis augalai gali visiškai arba iš dalies sulėtinti gyvybinius procesus, o išlikę — toliau vegetuoti. Tai pa¬syvusis augalo atsparumas. Taip reaguodami augalai paprastai išlieka ir labai nepalankiomis sąlygomis. Augalai nepalankiomis sąlygomis gali ir suaktyvinti gyvybinius procesus. Juose greitai įvyksta fiziologiniai bei biocheminiai pokyčiai, dėl kurių nepalan¬kiomis sąlygomis augalas patiria mažiausią netektį (Bluzmanas, Borusas ir kt., 1991).
Lauko augalų vegetacijai meteorologinės sąlygos yra pagrindinis veiksnys, lemiantis jų sėklų sudygimą, augalų augimą, vystymąsi ir brendimą. Nors ir paradoksalu, bet milžiniška mokslo ir technikos pažanga visose žmogaus veiklos sferose ne tik nesumažino, bet dar padidino žmogaus bei ūkio plėtros priklausomybę nuo klimato sąlygų.

Pirminę energiją ekosistemos gauna iš Saulės. Žalieji augalai geba kinetinę Saulės spinduliuotės energiją paversti potencine biologiškai pasisavinama energija ir sukaupti ją savo audiniuose. Šis energijos virsmo medžiaga procesas vadinamas fotosinteze. Fotosintezei reikalinga Saulės spinduliuotės energija, augalų šaknimis iš žemės siurbiamas vanduo ir ore esantis anglies dioksidas, kurį augalai paima pro lapų žioteles (Stravinskienė, 2003).
Vykstant fotosintezei, pasigamina organinės medžiagos, kurios sudaro 90 – 95 % žaliųjų augalų sausosios masės. Intensyvaus augimo laiku 1 ha augalų sausoji masė kasdien padidėja 150 – 500 kg. Kad pasigamintų toks organinių medžiagų kiekis, augalų lapai iš oro turi sugerti 1000 kg CO2, o šaknys įsiurbti iš dirvos 2 kg azoto, 0,5 kg fosforo, 4 kg kalio ir 4 kg kitų elementų (Bluzmanas, Borusas, 1991; Stašauskaitė, 1994).
Daugumos vidutinio klimato augalų fotosintezė intensyviausia 20-30 °C temperatūroje. Rudenį, sumažėjus Saulės spinduliuotės intensyvumui, fotosintezė sulėtėja, žiemą - vyksta silpnai, 0-20 °C temperatūroje visiškai sustoja. Žiemą fotosintezė vyksta kur kas lėčiau už kvėpavimą, todėl medžiagų kaupimasis augaluose žiemą yra deficitinis dėl žemos temperatūros ir dėl šviesos trūkumo (Stravinskienė, 2003).
Šviesamėgių augalų fotosintezė yra intensyviausia tiesioginėje Saulės šviesoje. Šviesamėgiai augalai, pavyzdžiui, žemės ūkio kultūriniai augalai, nepakenčia užpavėsinimo ir auga atvirose, gerai apšviestose vietose. Negaudami pakankamai šviesos, šviesamėgiai augalai auga lėtai ir gali net žūti (Bluzmanas, Borusas, 1991).
Vykstant fotosintezės procesui Saulės šviesos energija vandens molekules suskaido į deguonį ir vandenilį, vandenilis susijungia su anglies dioksido molekulėmis, sudarydamas angliavandenius, deguonis atpalaiduojamas ir pasklinda aplinkoje ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai8 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis23.03 KB
Autoriusdainora
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasH. Šeškas
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasKraštotvarkos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Augalu auginimo salygos ir reguliavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • H. Šeškas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą