Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Kaimo plėtros galimybės: Kelmės rajonas

Kaimo plėtros galimybės: Kelmės rajonas

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748
Aprašymas

Įvadas. Tikslas – taikant teorinės analizės ir interviu apklausos metodą išanalizuoti ir įvertinti kaimo plėtros galimybes Kelmės rajone. Kaimo plėtros raidą lemiantys veiksniai. Kaimo plėtros sampratos kaita. Kaimo vietovių pokyčius sąlygojantys veiksniai. Gyventojų skaičiaus ir jų struktūros pokyčiai. Užimtumas ir nedarbas. Kaimo ekonominė veikla. Kelmės rajono ekonominiai, socialiniai bei demografiniai rodikliai. Teritorija ir gyventojai. Kelmės rajono darbo rinkos apžvalga. Ekonominė veikla. Žemės ūkis. Ūkininkai ir Europos Sąjungos (ES) parama. Kaimo turizmas ir verslo informacijos centras Kelmės rajone. Kelmės rajono kaimo plėtros galimybių įvertinimas. Tyrimo metodo aprašymas. Demografiniai tiriamųjų duomenys. Ūkinės veiklos kaime įvertinimas. Savivaldybės teikiama parama smulkiam ir vidutiniam verslui. Kelmės rajono kaimo plėtros galimybių įvertinimas. Išvados. Priedas (1).

Ištrauka

Temos aktualumas. Ryškėjančias negatyvias socialines ekonomines tendencijas kaime galima įveikti. Tačiau būtina įvairinti ūkinę veiklą ir užtikrinti kaimo gyventojams kitus pajamų šaltinius. Šis procesas kaimo vietovėse gali vykti dviem kryptimis. Pirmoji, kai vietoj tradicinio žemės ūkio užsiimama kita veikla. Antroji kryptis - kaimo vietovėse jau veikiančių įmonių plėtra ir naujų cechų, filialų įkūrimas. Tada žmonės, dirbę žemės ūkyje, pereina triūsti į tas įmones. Jau dabar daugelyje kaimo vietovių atgyja senųjų amatų tradicijos, auginamos vaistažolės, prieskoniniai, dekoratyviniai augalai, veisiami stručiai, fazanai, kailiniai žvėreliai, vystomas agroturizmas, verčiamasi ekologine žemdirbyste bei gyvulininkyste. Žemės ūkyje padrikai vykdytos reformos gerokai susilpnino jo gamybinį ekonominį potencialą. Užsitęsęs piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimas ir didele dalimi dėl šios priežasties vis dar nesibaigianti žemės reforma yra viena iš esminių kaimo socialinės ir ekonominės plėtros kliūčių. Neišplėtota žemės rinka, menki ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių finansiniai ištekliai, nepalanki kreditavimo sistema trukdo tobulinti ir plėtoti žemės ūkį. Pajamos ir produkcija iš šeimos ūkių neužtikrina net minimalaus gyvenimo lygio. Todėl formuojasi socialinės depresijos apimti rajonai. Sociologai perspėja apie daugelyje kaimo vietovių besiplečiančius skurdo židinius. Vis niūresnis kaimo vaizdas piešiamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamose kasmetiniuose socialiniuose pranešimuose.
Diskusijos apie mūsų šalies kaimo būklę ir jo ateitį prasidėjo jau įvykus esminiams socialiniams- ekonominiams pokyčiams agrariniame sektoriuje, kada kaimo gyventojai ir šalies visuomenė atsidūrė naujoje situacijoje. Nepaisant to, kad Lietuvos kaime per pastarąjį dešimtmetį įvykę procesai iš esmės yra negrįžtamo pobūdžio, šalies kaimo raidos perspektyva tebėra aktuali problema.
Darbo problema – nepakankamai įvertintas kaimo plėtros galimybių potencialas. Vienas priimtiniausių būdų, kaip pagerinti kaimo plėtrą bei padėtį – tai smulkaus ir vidutinio verslo plėtra. Šis sektorius turi esminį poveikį ne tik kaimo vietovėms, bet ir bendrai Lietuvos ūkio plėtotei, naujų darbo vietų kūrimui ir socialiniam stabilumui.
Darbo objektas – Kelmės rajono kaimo plėtra.
Darbo tikslas – taikant teorinės analizės ir interviu apklausos metodą išanalizuoti ir įvertinti kaimo plėtros galimybes Kelmės rajone.
Tikslui įgyvendinti nustatyti tokie uždaviniai:
1. Analizuojant mokslinę literatūrą kaimo plėtros tema atskleisti jos poveikį ekonomikai.
2. Išanalizuoti kaimo vietovių pokyčius sąlygojančius veiksnius.
3. Įvertinti Kelmės rajono esamą demografinę, socialinę ir ekonominę situaciją.
4. Nustatyti problemines verslumą skatinančias sritis ir atlikti kaimo plėtros galimybių Kelmės rajone vertinimą.
Darbo metodika: darbe naudota mokslinės literatūros analizė, duomenų rinkimo metodas - interviu apklausa, dokumentų analizė.
Darbo turinio pristatymas: šį darbą sudaro įvadas, du pagrindiniai skyriai, darbe pateikiamos išvados ir rekomendacijos, naudotos literatūros sąrašas bei priedai. Darbo apimtis –56 puslapiai, darbe iš viso yra 3 lentelės ir 23 paveikslai. Darbe panaudoti 36 literatūros šaltiniai. Darbo pabaigoje pridėti 2 priedai. Dar patikslinsiu.
Darbo praktinis reikšmingumas. Remiantis nustatytomis probleminėmis sritimis, Kelmės rajono savivaldybės administracija galėtų atlikti tam tikras korekcijas ir pasiekti didesnį kaimo plėtros galimybių Kelmės rajone efektyvumą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio diplominis darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasDiplominiai darbai
Apimtis47 puslapiai 
Literatūros šaltiniai52 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis127.92 KB
Autoriusmindrute
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kaimo pletros galimybes Kelmes rajonas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą