Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Miškų ūkio veiklai teikiamos paramos įvairovė

Miškų ūkio veiklai teikiamos paramos įvairovė

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Žemės ūkio ekonomikos ir politikos referatas. Įvadas. Miškininkystės veikla kaimo vietovėse, jos ekonominiai ir socialiniai aspektai. Miškų ūkio veiklai teikiamos paramos įvairovė. Parama mokymams miškų ūkio klausimais. Parama inovacijų sklaidai. Miškų ekonominės vertės didinimas. Naujų miškų įveisimas. Miškininkystės potencialo atkūrimas ir prevencinės priemonės. Parama miškų infrastruktūros gerinimui. Išmokos už savanorišką aplinkosaugą. Naujos galimybės miško savininkų konsultavimo srityje. Išmokos už apribojimus Natura 2000 miškuose. Išvados.

Ištrauka

Miškas yra vienas pagrindinių Lietuvos gamtos turtų, tarnaujantis valstybės ir piliečių gerovei, saugantis kraštovaizdžio stabilumą ir aplinkos kokybę. Nepriklausomai nuo miškų nuosavybės formos miškas pirmiausia yra nacionalinis turtas, kuris turi būti išsaugotas ateities kartoms, tenkindamas ekologines, ekonomines bei socialines visuomenės reikmes. Miškas ne tik teikia medieną ir kitus miško produktus, bet ir yra esminis ekologinės pusiausvyros faktorius, sudarydamas daugelio gyvūnijos ir augmenijos rūšių buveines, stabdydamas dirvos eroziją, absorbuodamas anglies dvideginį bei grynindamas orą, saugodamas gruntinius ir paviršinius vandenis, suteikdamas galimybę miesto ir kaimo gyventojams poilsiauti.
Siekiant užtikrinti subalansuotą miškų ūkio plėtrą, patenkinti įvairių visuomenės grupių poreikius miškui ir užtikrinti miškų išsaugojimą ateities kartoms, pripažįstant ilgą miško augimo trukmę ir atsižvelgiant į nuosavybės formų skirtumus bei sąveiką, skatinant sąlygas, kuriomis teisingai tvarkomi miškai duotų šaliai ekonominę naudą, Lietuvoje yra formuojama ilgalaikė miškų ūkio politika, suderinta su kitų šalies ūkio šakų politikomis ir besiremianti šalies tradicijomis bei Europos Sąjungos teisinių normų, tarptautinių konvencijų, rezoliucijų, susitarimų, programų bei nacionalinių teisės aktų reikalavimais.
2007 m. sausio 1 d. miško žemės plotas buvo 2135,8 tūkst. ha ir užėmė 32,7% šalies teritorijos. Nuo 2001 m. sausio 1 d. miško žemės plotas padidėjo 115,5 tūkst. ha, o šalies miškingumas išaugo 1,8%. 2007 m. sausio 1 d. bendras medienos tūris siekė 404,7 mln. m3. Vienam gyventojui tenkantis miško žemės plotas buvo 0,63 ha, o medienos tūris - 120 m3. Metinis medienos tūrio prieaugis siekia 13,1 mln. m3. Lietuvos miškuose 2007 m. sausio 1 d. duomenimis didžiausią plotą užėmė spygliuočių medynai (pušynai – 35,6%, eglynai – 20,9%), o lapuočių medynai - 43,4% visų miškų
Pagrindiniai miškų ūkio veiklą Lietuvos miškuose reglamentuojantys teisės aktai yra: Lietuvos Respublikos miškų įstatymas, Lietuvos miškų ūkio politika ir jos įgyvendinimo strategija, Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai, Lietuvos miškingumo didinimo programa, Miško įveisimo ir atkūrimo nuostatai, Miško sanitarinės apsaugos taisyklės, Pagrindinių miško kirtimų taisyklės, Miško ugdymo kirtimų taisyklės

Miškai- švelnina ir formuoja mikroklimatą, reguliuoja vandens rėžimą, gerina dirvožemio struktūrą, valo ir priturtina deguonimi orą, teigiamai veikia žmonių sveikatą, gerina savijautą, teikia estetinį pasigėrėjimą. Miškuose renkami sakai, uogos, grybai, auginama vertinga mediena[ Mačiulaitienė, 2001].
Miškai Lietuvoje išsidėstę netolygiai. Miškingiausi yra pietiniai–pietrytiniai šalies rajonai, ypač Varėnos rajonas, mažiausiai miškingi – derlingų žemių rajonai. Lietuvoje didžiausius plotus užima pušynai, eglynai ir beržynai. Medynai, kuriuose vyrauja viena iš šių trijų medžių rūšių, sudaro beveik 80 proc. visų šalies medynų.
Daugiausia pušynų auga pietinėje – pietrytinėje Lietuvos dalyje, eglynai labiau koncentruojasi vakarinėje šalies dalyje, o didžiausi beržynų plotai telkiasi Vidurio Lietuvoje Lietuvos miškų sektoriuje (miškų ūkyje (miškininkystėje), medienos, celiuliozės, popieriaus ir baldų pramonėje) sukuriama pridėtinė vertė jau daug metų didėja, tačiau jo dalis bendrojoje pridėtinėje vertėje stabili – apie 4 proc. Miškų ūkyje (miškininkystėje) sukuriamos bendrosios pridėtinės vertės dalis taip pat kinta nežymiai ir svyruoja tarp 0,5–0,6 proc. Dėl nuolat didėjančios žaliavinės medienos paklausos bei kainų augimo bendroji miškų ūkio produkcijos vertė (veikusiomis kainomis) daug metų turi tendenciją didėti.
Lietuvoje įgyvendinami darnaus miškų ūkio plėtros principai, pagal kuriuos medienos iškertama mažiau, nei jos priauga. Todėl jau ne vienerius metus gerėja svarbiausi miškus charakterizuojantys rodikliai. Pozityvūs pokyčiai teigiamai veikia ir bendrą socialinę bei ekonominę situaciją miškų sektoriuje, o tuo pačiu didina miškininkystės, kaip vienos svarbiausių ekonominės veiklos sričių kaimo teritorijose, svarbą.
Privataus miškų ūkio plėtros integracija į bendrąsias kaimo plėtros programas yra vienas iš pagrindinių strateginių miškų ūkio plėtros tikslų, įtvirtintų strateginiame dokumente. Nors visa miškų ūkio (miškininkystės) veikla iš esmės vykdoma kaimo vietovėse, kaimo plėtros kontekste akcentuojamas privačių miškų ūkis, nes būtent privačių miškų socialinė ir ekonominė reikšmė kaimo gyventojams yra didesnė.
Valstybinės miškotvarkos tarnybos duomenimis, 2008 metų pradžioje Lietuvoje miškai užėmė 2142,9 tūkst. ha, arba 32,8 proc. šalies teritorijos. Lietuvos žemės fondo sudėtyje pagal naudmenų plotą miško žemė užima antrąją vietą po ŽŪN. Miškų plotai Lietuvoje, tuo pačiu ir šalies miškingumas didėja jau pusę šimto metų. Didėja ne tik miškų plotai, bet ir juose augančių medžių tūris – tai rodo augantį bendrą miškų produktyvumą ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-08-18
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai8 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis22.94 KB
Autoriusrimaa21
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasMakutėnienė
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasMiškų ir ekologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Misku ukio veiklai teikiamos paramos ivairove [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Makutėnienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą