Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Diversifikacijos vaidmuo plėtojant kaimo vietoves

Diversifikacijos vaidmuo plėtojant kaimo vietoves

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Ūkininko ūkio pristatymas. Ūkio diversifikacijos vaidmuo plėtojant kaimo vietoves. Ūkio diversifikacijos taikymo tikslai ir motyvai. Ūkio diversifikacijos taikymą lėmę veiksniai. Ūkio diversifikacijos įgyvendinimo paskatos ir kliūtys. Ūkio diversifikacijos įgyvendinimo nauda. Išvados.

Ištrauka

Ūkinės veiklos įvairinimas, arba diversifikavimas, dažniausiai suvokiamas kaip alternatyvios žemės ūkiui veiklos plėtra kaime. Alternatyvia žemės ūkiui veikla laikoma bet kuri ekonominė veikla kaimo vietovėje, nepriskirtina žemės ūkio veiklai. Kai kurie mokslininkai ūkinės veiklos įvairinimui priskiria ir netradicinį žemės ūkį, kuris kiekvienoje šalyje, priklausomai nuo gamtos sąlygų, istoriškumo, traktuojamas skirtingai. Airijoje netradicine žemės ūkio veikla laikomas gėlių auginimas, bitininkystė, Jungtinėje Karalystėje – avių ir ožkų pienui auginimas, Estijoje – grybų, vaistažolių auginimas ir pan. Apibendrinant šias pastabas, apibrėžimas galėtų būti šitoks: netradicinė žemės ūkio veikla – tai senų tradicinių ištakų ir didelės reikšmės kaimo ekonomikai neturinti veikla, teikianti ūkininkams pagrindines ar papildomas pajamas.
Netradicinių žemės ūkio veiklų produktai užima nežymią dalį žemės ūkio produktų gamybos ir realizacijos struktūroje, dažniausiai realizuojami nišinėse rinkose. Netradicinė žemės ūkio veikla susijusi su augalų, gyvulių ir kitų gyvų organizmų auginimu, ir tai ją atskiria nuo alternatyvios žemės ūkiui veiklos. Diversifikuotos ekonomikos teigiami ypatumai: kaimo gyventojų pajamų daugėjimas, lankstus darbo grafikas, galimybė dirbti namų aplinkoje, darbą derinti su vaikų ir senų žmonių priežiūra, realizuoti save naujoje veikloje. Produkcija, sukuriama individualiame namų ūkyje, gali papildyti perdirbimo ar prekybos sektorių, taip pat padaugėja kaimo darbuotojų ryšių su miesto darbuotojais. Yra ir neigiamų ypatumų: iš konkrečių ūkinių veiklų gaunamas labai nevienodas pelnas, sukuriama daug laikinų darbo vietų (sezoninis darbas, ne visa darbo diena), tam tikrose ūkinėse veiklose egzistuoja lyčių nelygybė. Įsitraukimas į alternatyvią žemės ūkiui veiklą yra rizikingas, gali sukelti nesaugumo, neužtikrintumo jausmą.
Dirbant žemės ūkyje ir plėtojant papildomą veiklą, gali kilti sunkumų paskirstant darbą, finansus, laiką ir kitus išteklius. Daugelio papildomų ekonominių veiklų plėtrai būdinga maža apyvarta, apsiribojimas vietine rinka, pardavimu turguje. Mokslininkai neretai atstovauja vienai iš dviejų teorinių diversifikavimo perspektyvų. Augimo ir struktūrinės transformacijos teorijų grupė teigia, kad diversifikavimas reiškia augančią ekonomiką, sukuriančią naujas darbo vietas ir didinančią kaimo gyventojų pajamas. Kita teorijų grupė į pragyvenimo šaltinių diversifikavimą žvelgia kaip į paskutinę galimybę smulkiems ūkininkams, nesugebantiems sėkmingai verstis pirminėje žemės ūkio gamyboje.
2004–2006 m. netradicinė žemės ūkio veikla buvo remiama pagal dvi Bendrojo programavimo dokumento priemones. Pirmoji – "Investicijos į žemės valdas". Viena priemonės krypčių yra "Žemės ūkio produktų įvairinimas", pagal kurią remiama netradicinių gyvūnų ir paukščių laikymo įranga, laikymo vietų statyba ar rekonstrukcija, mėšlo šalinimo sistemų įrengimas, netradicinių žemės ūkio produktų perdirbimo, apdorojimo, sandėliavimo ir kt. įranga.
Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros politika nukreipta į ūkinės veiklos įvairinimo skatinimą smulkiuose, ypač esančiuose nederlingose žemėse ūkiuose, kuriuose pajamos iš tradicinio ūkininkavimo yra menkos. Įvairinti ūkinę veiklą raginami jauni kaimo gyventojai, kuriems tradicinis žemės ūkis atrodo nepatraukli, daug fizinio darbo reikalaujanti veikla, o ūkinės veiklos įvairinimas teikia galimybę jaunimui išbandyti naujas užimtumo formas, realizuoti savo žinias, įgūdžius ir likti gyventi esamoje vietovėje. Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 m. programoje numatyta nemažai priemonių alternatyviam žemės ūkio verslui skatinti. Tradicinis žemės ūkis prarado vyraujančią poziciją kaip užimtumo ir pajamų šaltinis kaime. Pajamų šaltiniai kaime tampa gausesni ir įvairesni.
Darbo objektas – ūkininko ūkis, užsiimantis kailinių žvėrelių auginimu.
Darbo tikslas – įvertinti ūkininko ūkio diversifikacijos vaidmenį plėtojant kaimo vietoves.
Darbo uždaviniai:
1) pristatyti ūkininko ūkio kūrimosi tikslus ir motyvus;
2) išsiaiškinti galimybes ir kliūtis, su kuriomis susiduria ūkis vykdantis netradicinį žemės ūkio verslą;
3) įvertinti netradicinės žemės ūkio veiklos svarbą ūkiui, kaimui ir kaimo bendruomenei;
Darbo metodai – literatūros, pirminių ir antrinių duomenų analizė, atvejo ir monografinis metodai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-12-14
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis24.77 KB
AutoriusMilda
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasJ. Zaleckienė
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Diversifikacijos vaidmuo pletojant kaimo vietoves [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 4 Klasė/kursas
  • J. Zaleckienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą