Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Dekoratyvinės vejos

Dekoratyvinės vejos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Vejų tipai. Dekoratyvios vejos. Sportinės vejos. Specialiosios paskirties arba kraštovaizdžio vejos. Ritininės vejos auginimo technologijos. Dirvos paviršiaus paruošimas velėnos paklojimui. Dirbtiniai maitinamieji substratai. Ritininės vejos klojimas. Šlaitų klojimas. Priežiūra po paklojimo. Ritininės vejos priežiūra. Vejų pjovimas. Vejų tręšimas. Vejų laistymas. Laistymo sistemos. Vejų aeravimas ir smėliavimas. Piktžolių naikinimas vejose. Vejų žaladariai. Vejų ligos. Priedai (2 psl.)

Ištrauka

Žalia veja – neatskiriama mūsų gyvenamosios aplinkos dalis. Puoselėjant savo namo, sodo ar sodybos aplinką, taip pat rūpinantis miestų žaliosiomis erdvėmis, daug dėmesio skiriama būtent vejai. Norima, kad ji būtų vešli, tanki, maloni akiai ir patogi veiklai.
Turbūt daugiau nėra tokios augalų rūšies, iš kurios būtų tiek daug reikalaujama, kaip iš žolelių mišinio. Jis nuolat "mindomas", tačiau vis dėlto turi džiuginti mūsų akį.
Vejų raida žmonijos istorijoje neatskiriama nuo pačios civilizacijos istorijos. Pirmosios užuominos rašytiniuose šaltiniuose apie žolynus soduose ir parkuose Vidurio Europoje aptinkamos jau viduramžiais. Europos vejų lopšiu reikėtų laikyti Didžiąją Britaniją. Dvarų parkuose vis labiau plito ir žolynų aikštelės, skirtos įvairiems žaidimams kamuoliu. XIII a. vokiečių filosofas ir gamtininkas Albertas Didysis išgyrė vejomis apsuptus viduramžių pilių sodus. XIV a. italų rašytojas Džovanis Bokačas mini specialias pieveles žaidimams, turnyrus ir varžybas, vykusius žaliose aikštėse. To laiko vejos buvo įrengiamos labai paprastai: plokštikalnių pievose, kuriose buvo ganomos avys, susiformuodavo siauralapių žolių velėna. Prireikus lygumoje įrengti veją, tokios velėnos gabalai būdavo išpjaunami, atvežami į numatytą vietą ir suklojami. XVIII a. pradėta rinkti žemų laukinių žolių sėklas. Vejos buvo šienaujamos dalgiu. 1895 metais JAV vejų žolės pradėtos tirti moksliškai. Geriausiai buvo įvertintos miglinės žolės [5]. 1830 m. anglų tekstilės inžinierius Edvinas Berdas Badingas išrado ir užpatentavo pirmąją pasaulyje mechaninę cilindrinę vejapjovę. Jau 1833 m. buvo pradėta pramoninė Badingo vejapjovių gamyba. Vėliau jos buvo tobulinamos. Apie 1970 m. Lietuvoje pasirodė pirmosios mechaninės ir elektrinės buitinės vejapjovės. Naujausią ir sparčiausią vejų kultūros raidos etapą Lietuvoje reikia sieti su Nepriklausomybės atkūrimu 1990 m. [4].

1.1 Vejų tipai
Pagal naujausius literatūros šaltinius vejos yra skirstomos į tris tipus:
• Dekoratyvinės vejos,
• Sportinės vejos,
• Specialiosios ir kraštovaizdžio vejos.
1.1.1 Dekoratyvios vejos
Dekoratyvioji ritininė veja bus auginama planuojamoje įmonėje, todėl labai svarbu parinkti tinkamus mišinius įvairių kategorijų vejoms. Pagal literatūrą dekoratyvios vejos yra išskiriamos į keturias kategorijas:
• Parterinės (reprezentacinės),
• Buitinės (paprastos, universalios),
• Sodo ir parko (pievų),
• Žydinčios pievutės ( mauritaniškieji gazonai) [4].
Parterinės vejos – aukščiausios kokybės vejos. Jos paprastai rengiamos kaip architektūrinių kompozicijų akcentai, prie visuomeninių pastatų, paminklų, fontanų ir t.t. Jos pjaunamos 2-3 cm aukščio. Geriausios parterinės vejos gaunamos sėjant ne žolių mišinius, o gryną kultūrą. Jos reikalauja ypatingai kruopštaus dirvožemio paruošimo ir priežiūros. Jos turi būti ilgametės ir lengvai atlaikyti pjovimą. Šios vejos yra tiktai puošmena, jomis negalima vaikščioti ar ant jų žaisti. Šios vejos labai populiarios Anglijoje, todėl kai kur vadinamos angliškomis pievelėmis. Parterių vejos žolynas ypač dekoratyvus, jį sudaro tik varpinės žolės [18]. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio namų darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasNamų darbai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai29 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis4.39 MB
Autoriusdaiva
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasBaskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasKraštotvarkos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dekoratyvines vejos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 28 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Baskienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą