Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Cukriniai runkeliai

Cukriniai runkeliai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – aptarti cukrinių runkelių auginimo technologijas, aprašyti labiausiai paplitusias cukrinių runkelių veisles Lietuvoje. Cukrinių runkelių paplitimas ir reikšmė Lietuvoje. Cukrinių runkelių biologinės savybės. Cukrinių runkelių augimo sąlygos ir tinkamiausios veislės. Cukrinių runkelių auginimo bei priežiūros agrotechnika ir tinkamiausios auginimo sąlygos. Išvados.

Ištrauka

Statistikos departamento duomenimis, ūkininkai augina per 19 000 ha, o žemės ūkio bendrovės ir įmonės – apie 10 000 ha cukrinių runkelių pramoniniam perdirbimui. Vidutinis runkelių plotas ūkininkų pasėliuose yra 16 ha, o žemės ūkio bendrovės ir įmonės augina vidutiniškai po 61 ha.
Šiuo metu cukrinių runkelių auginimas yra pelningiausias Lietuvos žemdirbių verslas. Kad jis sektųsi, nemažą dalį pelningumo lemia rinkos kainos, cukraus poreikis ir pan. Tačiau didžiausią įtaką pelningam verslui turi kokybiškas ir geras derliaus užauginimas. Tai labiausiai nulemia, cukrinių runkelių auginimo technologijos.
Darbo tikslas – aptarti cukrinių runkelių auginimo technologijas, aprašyti labiausiai paplitusias cukrinių runkelių veisles Lietuvoje.
Darbo uždaviniai:
1. Išnagrinėti cukrinių runkelių auginimo technologijas Lietuvoje.
2. Išnagrinėti cukrinių runkelių priežiūros elementus.
3. Aptarti, Lietuvoje naudojamą agrotechniką, skirtą cukriniams runkeliams.

Paskutiniu metu, cukrinių runkelių auginimas Lietuvoje yra vis dar stipriai plečiama žemės ūkio šaka. Tai lemia vis didėjantis šio šakniavaisio poreikis rinkoje, geros pardavimo kainos, gan nesudėtingos auginimo technologijos.
Cukriniai runkeliai plačiau Lietuvoje buvo pradėti auginti 1924m. Pastaraisiais metais Lietuvoje cukrinių runkelių plotai užėmė apie 30 tūkst. hektarų. Jų auginime dalyvauja kelios dešimtys tūkstančių kaimo žmonių, nemažai žemės ūkio bendrovių ir įmonių. Vidutinis cukrinių runkelių derlingumas siekia apie 30 t/ha arba pagamina po 3,8 t cukraus iš 1 ha ir bendrasis derlius sudaro apie 900 tūkst. tonų. Pastarųjų penkerių metų vidutinis cukringumas virš 16 proc.
Cukriniai runkeliai – svarbus techninis augalas, žaliava cukraus pramonei. Jų šaknyse yra 18-19 proc. sacharozės, iš kurios gaminamas cukrus, vartojamas maistui, konditerijos, gėrimų, vaisių, uogų konservavimo pramonėje. Be to, cukrinių runkelių šakniavaisiai, lapai ir fabrikų atliekos yra labai vertingas pašaras gyvuliams. Saldžiosios šaknelės bene maistingiausias iš visų Lietuvoje auginamų šakniavaisių.

Cukriniai runkeliai priklauso balandinių šeimai, tai pačiai rūšiai kaip ir pašariniai, lapiniai ir valgomieji runkeliai. Tai dvimetis augalas. Pirmais metais išaugina šakniavaisį, o antraisiais, stiebus ir sėklas.
Cukrinio runkelio šakniavaisis pailgas, nusmailėjusio kūgio formos, iš šonų truputį suspaustas. Šakniavaisio yra 3 dalys: kerpė, kaklelis ir tikroji šaknis. Kerpė – tai dirvos paviršiuje esantis sustabarėjęs stiebas su lapais ir žiedynpumpuriais. Iš žiedynpumpurių kitais metais išsivysto žiedynstiebiai. Kaklelis – tarpinė šaknies dalis, esanti tarp kerpės ir pagrindinės šaknies. Jis išsivysto iš daigo poskilčio ir neturi nei lapų, nei šaknų. Tikroji šaknis – tai šakniavaisio dalis, kuri prasideda tuoj pasibaigus kakleliui. Tikrosios šaknies priešinguose šonuose eina grioveliai, iš kurių auga šoninės šaknys. Kerpė sudaro 10-15 proc. užaugusio šakniavaisio ilgio, kaklelis 10-20 proc., o tikroji šaknis – 65-80 proc. Cukrinio runkelio šakniavaisis kūgiškas, baltas, dažniausiai sveria apie 300 – 800 gramų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-04-22
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis693.99 KB
AutoriusAiste
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2010 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasBalsežienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasKraštotvarkos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Cukriniai runkeliai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Balsežienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą