Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Bulvių derliaus nuėmimas

Bulvių derliaus nuėmimas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Bulvių derliaus nuėmimas. Derliaus nuėmimas kombainais. Bulvių rūšiavimas.

Ištrauka

Bulvių derliaus nuėmimas yra vienas iš svarbiausių augintojų darbų. Dažnai bulvių derliaus nuėmimui tenka apie 60 % visų bulvių auginimo sąnaudų. Netinkamai organizavus darbą, galima patirti didelius nuostolius.
Tyrimų duomenys rodo, kad labai svarbu bulvių derlių nuimti tuomet, kai jų gumbai būna visiškai subrendę. Tada bulvienojai pagelsta ar nudžiūsta, gumbų lupena sutvirtėja, bulvės lengvai atsiskiria ir jas lengva surinkti. Nuėmus subren¬dusias bulves, gaunamas didžiausias derlius ir gumbai gerai išsilaiko žiemą.
Bulvių derliaus nuėmimo pradžią dažnai lemia ne tik bulvių gumbų sub¬rendimas, bet ir kiti veiksniai. Daug įtakos bulviakasiui turi meteorologinės sąlygos, ūkyje atliekami kiti darbai, bulvių realizavimo rinka ir kt. Pavyzdžiui, kai ankstyvųjų bulvių kaina didelė, jos gali būti nukasamos dar neužaugusios. Lietingu oru dažnai suvėlintai pradedamos kasti net ir sėklinės bulvės. Labai vėlyvų bulvių veislių subrendimui pagreitinti tenka naudoti papildomas priemones.
Bulvės gali subręsti natūraliai, savaime arba dėl maro, kuris sunaikina bul¬vienojus ir pagreitina gumbų brendimą. Maro užpultų bulvių nudžiūsta lapai, stiebai, nutrūksta normali gumbų branda, dėl to sumažėja derlius ir pablogėja kokybė. Bulvių augintojai kovoja su šia liga, kad bulvės galėtų bręsti normaliomis sąlygomis. Tačiau jei maras sudžiovina bulvienojus, juos reikia nedelsiant nupjauti ir išgabenti iš lauko, kad šios ligos sporos nepatektų ant gumbų ir nesupūdytų bulvių.

Vėlyvųjų bulvių veislių subrendimą galima pagreitinti ir dirbtiniu būdu: nupjauti bulvienojus arba pasėlį nupurkšti desikantais, kurie nudžiovina lapus bei stiebus, taigi pagreitina bulvių brendimą. Žalius vėlyvųjų bulvių bulvienojus tiks¬linga nupjauti prieš 7-10 dienų, o parudavusius - prieš 2-3 dienas iki kasimo.
Bulvienojų pašalimo įtaka bulvių derliaus nuostoliams bulviakasio metu tyrė J.-A.Valukynas. Bandymai atlikti 1969-1973 m. ir 1985-1988 m. Lietuvos žem¬dirbystės instituto Vokės filiale bei buvusiame Vilniaus rajono Rukainių tarybi¬niame ūkyje velėniniai jauriniame priesmėlio dirvožemyje [107]. Tyrimai rodo, kad pašalinus bulvienojus šienapjovėmis-smulkintuvais ir papildomai supurenus tarpueilius, kasant bulves kasamosiomis, sumažėja kasimo nuostoliai ir padidėja darbo našumas. Bulvienojų šalinimui galima panaudoti ir desikantus. Bulvienojų pašalinimas kasant bulves kasamosiomis, sumažino gumbų nuostolius 0,75-1,01 t/ha (2,8-3,8 %). Nepašalinus bulvienojų gumbų nuostoliai sudarė 6-9 %jų derliaus.
Kasant su bulvienojais bulves 'Vokė', gumbų su pažeista odele buvo K) kuilį) iliuigiau negu bulvienojus pašalinus prieš 15 dienų. Desikavus veislės 'Vokė' tnilvuĮ pasėlius prieš 15 dienų, apsilupusių gumbų buvo 13 % (t.y. dvigubai) ma¬žiau, negu juos pašalinus šienapjovėmis.
1959-1961 m. Elmininkų bandymų stotyje buvo tiriama bulvienojų pašali¬nimo ir tarpueilių purenimo prieš derliaus nuėmimą svarba bulviakasių darbui. Sodintos vidutinio vėlyvumo 'Vilija' ir vėlyvosios 'Rūta' veislės bulvės. Bandy¬mai atlikti velėniniame jauriniame silpnai nujaurėjusiame priesmėlio dirvožemyje, kurio podirvyje buvo sunkus, mažai laidus vandeniui priemolis [60].
Visais metais derliui nuimti sąlygos buvo palankios - kasimo metu orai
buvo sausi.
Nustatyta kad, prieš kasimą pašalinus bulvienojus ir dar supurenus tarpu¬eilius, dirvoje liko 3 kartus mažiau neiškastų ir 2,5 karto mažiau buvo mechaniškai pažeistų gumbų negu ten, kur šios priemonės nebuvo taikytos. Vien tik tarpueilių purenimas labai pagerino bulviakasių darbą. Tačiau geriausi rezultatai gauti šias priemones taikant kartu. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis17.42 KB
AutoriusIrmantas
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai0 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bulviu derliaus nuemimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 1 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą