Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Augalininkystės technologijos

Augalininkystės technologijos

  
 
 
12345678
Aprašymas

Cukrinių runkelių auginimo technologija be retinimo. Sėjomaina. Dirvos paruošimas. Sėjos laikas. Pasėlių tankumas. Cukrinių runkelių tręšimas. Bulvių derliaus nuėmimas. Rugių priešsėliai ir dirvos paruošimas. Pupoms dirvų parinkimas ir paruošimas. Kukurūzų priešsėliai. Kukurūzų žaliosios masės nuėmimo laikas.

Ištrauka

Cukriniai runkeliai yra svarbi techninė kultūra. Jų reikšmė žemės ūkiui labai didelė. Išcukrinių runkelių šakniavaisių gaminamas cukrus, kuris labai reikalingas žmogaus organizmui. Didelė cukraus dalis panaudojama uogienėms gaminti ir konditerijoje. Be to, cukrinių runkelių šakniavaisiai, lapai ir fabrikinės atliekos yra labai vertingas pašaras gyvuliams.
Norint gauti daugiau pajamų iš cukrinių runkelių auginimo, svarbiausia yra pasiekti kuo didesnį kokybiškų, aukšto cukringumo runkelių derlių kiek įmanoma mažesnėmis sąnaudomis. Svarbiausi cukrinių runkelių auginimo veiksniai yra šie:
• Sėjomaina
• Dirvos paruošimas
• Sėjos laikas
• Veislė
• Pasėlių tankumas
• Tręšimas
• Piktžolių naikinimas
• Ligų ir kenkėjų kontrolė
• Nuėmimas ir saugojimas

Sėjomaina
Reikia pagal galimybes pasirinkti lygius ir gerai drenuotus bei turinčius pakankamai drėgmės atsargų laukus ( ne per daug lengvas dirvas). Dirva turi būti ne per rūgšti, tinkamiausias pH cukriniams runkeliams yra nuo 7,0 iki 8,0. Norint išvengti ligų ir kenkėjų, nereikėtų runkelių sėti į tą patį lauką dažniau, nei kas 4 metai. Molingose dirvose, blogiausiu atveju, galima sėti runkelius kas 3 metai.
Dirvos parinkimas ir vieta sėjomainoje. Didelę reikšmę cukrinių runkelių derliui turi dirva ir vieta, kurioje hie bus auginami. Cukrinius runkelius auginti geriausiai tinkančios dirvos, tai humusingi, neutralūs kurių pH 6 – 7, vidutinio sunkumo priemoliai. Cukriniams runkeliams auginti parenkamas laukas turi būti pakankamai lygus, neakmenuotas, neužmirkęs – drenuotas, kad pavasarį greičiau išdžiūtų ir būtų galima kuo anksčiau pradėti sėją. Cukriniai runkeliai į tą patį lauką turi grįžti ne anksčiau kaip po 4 metų, blogiausiu atveju po 3 metų. Geriausi priešdėliai cukriniams runkeliams yra žieminiai kviečiai. Labai gerai jeigu prieš tai jie augo po daugiamečių žolių ir buvo patręšti organinėmis trąšomis. Taip pat geras priešsėlis yra visos vasarinės grūdinės kultūros. Nerekomenduojama cukrinius runkelius sėti po šakniavaisinių kultūrų.
Dirvos paruošimas
Dirvos ruošimas prasideda lygiu rudeniniu arimu tinkamomis sąlygomis, t.y., iki spalio pabaigos, kol dirva dar ne per drėgna. Jei arimas nėra pakankamai lygus, reikia dar prieš užšąlant, kol neprilyta, atlikti dirvos lyginimą. Pavasarį darbai turi prasidėti tada, kai tik dirvą įmanoma dirbti, - ji turi būti nei per drėgna, nei per sausa. Tinkamiausia dirva ta, kuri, suspausta saujoje, numesta subyra. Labai svarbu nedirbti žemės giliau nei reikia, kad susidarytų tinkamos sąlygos sėklų sudygimui.
Norint užtikrinti vienodą ir gerą sėklų sudygimą, labai svarbu sėjimo gylyje išlaikyti drėgmę: ruošiant dirvą sėjai, nesistenkti jos per daug išdirbti. Gerai išlygintame lauke užtenka vieno ar dviejų pravažiavimų akėčiomis 4 cm gylyje. Intensyvus dirvos dirbimas pavasarį padidina drėgmės praradimo, ir tuo pačiu – sėklų lauko daigumo sumažėjimo, riziką. Tam, kad išlaikyti vienodą įsėjimo gylį ir drėgmę, dirvos paruošimas sėjai užbaigiamas lengvu jos suslėgimu panaudojant volus. Lauką galima pervoluoti ir po sėjos.
Sėjos laikas
Norint gauti gerą derlių, labai svarbu runkelius pasėti maksimaliai anksčiau, kadangi ankstyva sėja prailgina augimo periodą ir sudaro sąlygas runkeliams daugiau išnaudoti saulės gegužės ir birželio mėnesiais. Runkelius galima sėti atsiradus pirmai galimybei po balandžio 1 dienos. Sėklos turi būti įterpiamos į pakankamai drėgmės turinčią dirvą, užberiant 1,5- 2 cm dirvos sluoksniu, sėjant anksti, ir 2-3 cm, sėjant vėlai. Tai reiškia, kad daugeliu atvejų, priklausomai nuo sėjos laiko, įsėjimo gylis turi būti 2,5 – 3 cm. Cukrinių runkelių sėklos pradeda dygti esant dirvos temperatūrai 3°C.
Pasėlių tankumas
Norint gauti maksimalų derlių, runkelių lauke derliaus nuėmimo metu viename ha turi išlikti 85 000 - 95 000 augalų. Augimo periodu dėl ligų, kenkėjų bei kitų priežasčių prarandama apie 5 000 augalų. Taigi reikia siekti, kad po sėjos sudygtų apie 90 000 – 100 000 augalų/1 ha, t. y. būtina sėti 17-18 cm atstumais tarp sėklų. Jeigu pavyktų gerai paruošti dirvą sėjai, esant joje pakankamai drėgmės, tada reiktų naudoti 1,25- 1.3 sv sėklų 1 ha. Jeigu nepasisektų gerai paruošti dirvos, reikia naudoti 1,4-1,5 sv sėklų 1 ha, tai yra sėti 15-16 cm atstumais tarp sėklų. Paskutiniųjų metų cukrinių runkelių pasėlių tankumo vidurkis buvo 72 000 – 79 000 daigų 1 ha. Tai reiškia, kad buvo arba netinkamai paruošta dirva, arba naudota per mažai sėklų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio konspektas
KategorijaŽemės ūkis
TipasKonspektai
Apimtis8 puslapiai 
Dydis17.93 KB
Failo pavadinimasMicrosoft Word auginimo technologijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Konspektai
  • 8 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 1 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais