Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Raudonieji burokėliai

Raudonieji burokėliai

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Burokėliai. Auginimas. Priežiūra. Nuėmimas. Augalų apsauga. Piktžolių kiekio reguliavimas. Augalų kaimynystė. Gretutinis auginimas. Sėja ir Sėjomaina. Tręšimas. Raudonųjų burokėlių pasėlių apsauga nuo ligų. Veislės.

Ištrauka

Šiai grupei priklauso daug daržovių, pagal bota¬ninę klasifikaciją priskiriamu skirtingoms šeimoms, Balandinių šeimai priklauso burokėliai; salieriniu arba skėtinių šeimai - morkos, petražolės, salierai pastarnokai; kryžmažiedžių, arba bastutinių, šei¬mai - ridikėliai, ridikai, ropės, griežčiai; astrinių šeimai - gelteklės, cikorijos.
Iš minėtų daržovių tik ridikėliai yra vienme¬čiai augalai, o visos kitos šakniavaisinės daržo¬vės - dvimečiai augalai, pirmais metais išau¬ginantieji šakniavaisius, o antraisiais - stiebus, žiedus ir sėklas. Esant šaltai ir lietingai vasarai, ropių ir kitų šakniavaisių žiedynai gali susifor¬muoti ir sėjos metais, tačiau sėklos nesubręsta.
Raudonieji burokėliai kilę iš laukinio buroko, ku¬ris ir dabar dar auga Viduržemio, Juodosios ir Kaspijos jūros pakraščiuose, taip pat Indijoje ir Kinijoje.
Burokėliai buvo žinomi antrame tūkstantmety¬je prieš mūsų erą (senovės Persijoje). Ten jie paprastai buvo vartojami kaip vaistinis augalas. Apie 800 metų prieš mūsų erą kalnuotuose prie¬šakinės Azijos rajonuose burokėliai pradėti au¬ginti kaip šakniavaisinė daržovė. Senovės Grai¬kijoje ir Romoje burokėliai buvo laikomi pykčio simboliu, bet tai nesutrukdė jiems plisti ir ga¬minti iš jų skanius valgius. Maistui vartota ne tik jų šaknys, bet ir lapai.
Turi vertingų dietinių ir maisto medžia¬gų, juos nesudėtinga auginti, gerai laikosi sandėliuose. Šios vertingos daržovės, sukaupia beveik visų pa¬grindinių medžiagų, kurių reikia žmogaus organizmui: vandens, cukraus, baltymų, riebalų, ląstelie¬nos, organinių rūgščių, pagrindinių mineralinių druskų - magnio, ka¬lio, kalcio, natrio, geležies, mikro¬elementų - mangano, cinko, vario, floro, jodo ir kt., vitaminų C, P, PP, B1, B6, B12, U, E ir kt. Burokėliuo¬se aptinkama aktyvių organinių medžiagų, padedančių susidaryti cholinui betainui, kurio kitose dar¬žovėse nėra.
Auginimas
Burokėliai gerai dera atviroje, šviesioje vietoje. Jiems parenkama išlyginta, be lomų, su nuolydžiu, neįmirkusi dirva. Šioms daržovėms augti tinka nerūgštūs (pH 6-7), humusingi (ne mažiau kaip 3 proc.) velėniniai karbonatiniai ir velėniniai jauriniai vidutinio sunkumo priesmėliai ir priemoliai bei pakan¬kamai patręšti durpžemiai. Sunkūs priemoliai tinka, jei yra geros struk¬tūros ir patręšti mėšlu.
Ankstyvajai sėjai parenkamos lengvesnės, pavasarį greičiau džiūstančios dirvos: geros struktū¬ros priesmėliai ar lengvi priemoliai su laidžių podirviu ir neauštai esančiu gruntiniu vandeniu.
Burokėliai mėgsta patręštą dir¬vą, tačiau nuo neperpuvusio mėš¬lo šakniavaisiai apkarsta, juos puola runkelinės musės. Geriausia bu¬rokėlius auginti po mėšlu tręštų priešsėlių: daržo sėjomainoje - po agurkų, ankstyvųjų kopūstų, ankš¬tinių daržovių, pomidorų; lauko sėjomainoje - po bulvių, vasarinių mišinių, dobilų, sideralinių augalų.
Jauni daigai bijo šalnų, o ilgesnį laiką besilaikanti žemiau - 10° C temperatūra skatina jarovizaciją ir žyduolių vystymąsi. Saulėtoje vietoje šakniavaisių derlius didesnis nei pavėsyje. Burokėliai, skirti laikymui, sėjami vėliau, todėl pavasarį šį lauką galima panaudoti trumpo vegetacinio periodo daržovėms auginti, pvz. ridikėliams ir salotoms. Prieš sėją pravartu nupurkšti dirvą preparatu 500 (350 - 400 g ha-1 į 80 - 100 l vandens) šaknies dieną po pietų, stambiais lašais.
Burokėlius, sėtus saulei esant Avino žvaigždyne, dažnai puola runkelinės musės. Todėl geriau sėti lapų dienomis, o priežiūros darbus dirbti šaknies dienomis. Vėlesnius burokėlius galima sėti šaknies ir lapų dienomis. Derliai būna maždaug vienodi.
Šaknies diena geriausiai tinka purenti, purkšti ir nuimti derlių. Lapų dienos turi įtakos (skatina puvimą) burokėlių laikymui. Sėjama 12 - 20 kg ha-1, balandžio mėnesį - derliui parduodamam ryšulėliais, gegužės mėn. - vasarai ir rudeniui, o birželio mėn. - Žiemai. Sėjama eilėmis kas 20 - 50 cm arba kas 30 cm ketureilėmis juostomis, paliekant 45 cm tarp juostų traktoriui pravažiuoti. Sėjant pramonės reikmėms, tarpueilius galima sumažinti iki 20 cm, tuo pačiu padidinant sėjos normą iki 25 kg ha-1. Po sėjos dirva privoluojama lengvais volais arba sėjama su spaudžiamais ratukais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai27
Dydis913.62 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Raudonieji burokeliai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą