Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Mėsiniai galvijai Lietuvoje

Mėsiniai galvijai Lietuvoje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Lietuvoje veisiamos mėsinių galvijų veislės. Šarolė. Limuzinai. Aubrakai. Herefordai. Sementalai. Mėsinių galvijų auginimo technologijos. Mėsinių galvijų kryptys Lietuvoje.

Ištrauka

Lietuvoje mėsos ūkis yra viena iš prioritetinių žemės ūkio šakų, o galvijininkystė pagrindinė ir svarbiausia gyvulininkystės šaka. Tinkamos gamtinės sąlygos ir gyvulių auginimo tradicijos – pagrindinės prielaidos galvijininkystei plėtoti. Jau tarpukario Lietuvoje žemdirbiai augino virš milijono galvijų. Ilgą laiką Lietuvoje ši šaka buvo plėtojama kaip pieninė arba pieninė-mėsinė. Tik 1995 metais į šalį buvo įvežti pirmieji mėsiniai galvijai.
2004 metais buvo laikoma apie 1 mln. galvijų, iš jų 480 tūkst. karvių. Tik apie 60 tūkst. auginama mėsinių ir mišrūnų veislių galvijų. Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai auginamos Lietuvos juodmargių (70 proc.) ir Lietuvos žalųjų (25 proc.) pieno-mėsos galvijų veislės. Pieninių veislių galvijų prieauglis mėsos gamybai mažiau tinkamas. Jų vidutinis svoris beveik trečdaliu mažesnis už Vakarų Europoje skerdžiamų to paties amžiaus galvijų svorį. Tai ir yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvoje už galviją mokama kaina yra ženkliai žemesnė nei kitose Europos sąjungos šalyse (Galvijininkystės perspektyvos Lietuvoje, 2004).
Pastaraisiais metais skerdimui parduodamos brokuotos karvės ir telyčios bei nupenėti buliukai iš penimų bandų. Nedidelis kiekis skerdimui užauginama pieninių ir mėsinių veislių mišrūnų. Mėsinės galvijininkystės ūkių šalyje nėra. Galvijai skerdimui auginami beveik 200 tūkst. Smulkių ūkių kur vidutiniškai laikomi 2-5 galvijai, iš jų 1-2 karvės. Maždaug 700 ūkių laikoma virš 30 galvijų. Galvijai skerdimui dažniausiai auginami iš pieninių karvių. Tokių galvijų mėsos kokybė nėra aukšta (Žemdirbių ir kaimo vietovių gyventojų informavimo rengiantis narystei Europos sąjungoje programa, 2002).

Anksčiau Lietuvoje buvo auginamos dvi pagrindinės galvijų veislės – Lietuvos juodmargių ir Lietuvos žalųjų. Abi galvijų veislės buvo gerinamos pieno ir mėsos produkcijos srityse. Šalies ūkiuose nebuvo grynaveislių mėsinių galvijų. Į Lietuvą įvežta mėsinių galvijų bulių spermos, tačiau specializuotų ūkių kurie būtų auginę pieninės ir mėsinės veislės mišrūnus nebuvo. Dabartiniu metu Lietuvoje yra apie 1140 mėsinių veislių karvių ir telyčių ir apie 13830 – mišrūnių karvių ir telyčių (Žemdirbių ir kaimo vietovių gyventojų informavimo rengiantis narystei Europos sąjungoje programa, 2002).
Lietuvoje veisiami penkių pagrindinių veislių mėsiniai galvijai.
Šarole veislės – tai šviesios kakavos spalvos, stambūs, gerai išvystytais raumenimis, ramūs gyvuliai (Gudaitis, 2003).
Tai viena seniausią mėsinių galvijų veislių Europoje (žinoma jau XVII a. viduryje). Manoma, kad ji kilusi iš senovės Brensko galvijų. Veislė susiformavo Prancūzijoje, Šarolė grafystėje. Iš čia kilo ir jos pavadinimas. Formavosi ji atrenkant, parenkant galvijus ir gerinant jų šėrimo bei laikymo sąlygas. Nuo 1870 m. buvo gerinamos šios veislės mėsinės savybės, ypač raumenų išsivystymas.
Tai gausiausia mėsinių galvijų veislė Prancūzijoje. Ji sudaro apie 38 proc. Šalyje veisiamų šio tipo galvijų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis15.65 KB
AutoriusJonas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mesiniai galvijai Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą