Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Žemdirbio darbų grafikas

Žemdirbio darbų grafikas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Žemės apdirbimas. Sėjimas. Mėšlavežis. Derliaus nuėmimas. Grūdų bloškimas ir kūlimas. Grūdų valymas. Sėjamosios kultūros.

Ištrauka

Lietuvoje seniausia buvo lydiminė žemdirbystė. Ji atsiranda neolito laikotarpiu. "Lydiminė žemdirbystė sparčiai vystėsi atsiradus metaliniams, ypač geležiniams įrankiams, kurie antot F. Engelso sukūrė laukininkystę dideliuose žemės plotuose, paruošė dirvas plačiuose miškų ruožuose".
Ankstyviausia pūdyminės žemdirbystės sistema buvo dvilaukė. Kurioje vienas laukas buvo apsėjamas, o kitas paliekamas pūdymuoti. Vėliau atsiranda trilaukė žemdirbystės sistema. Pagal ją dirbamoji žemė buvo dalijama į tris laukus.: viename buvo sėjami žiemkenčiai, antrame – vasarojus, o trečiasis pūdymavo. "Pūdymas buvo pirmasis bandymas padidinti dirvos derlingumą". Dar viena žemdirbystės sistema galima išskirti daugialaukę žemdirbystės sistemą.Taigi tai pabrindinės žemdirbystės sistemos, kurios buvo paplitusios Lietuvos teritorijoje.
Aptarus pagrindines žemdirbystės sistemas galima pradėti kalbėti ir apie žemdirbio gdarbų grafiką.

Žemdirbio darbai primiausia prasideda nuo žemės apdirbimo. Tai yra be galo svarbus ir reikšmingas darbas. Nuo jo priklauso, kokis derlius bus pasiektas.
Taigi pirmasis darbas, kurį atlikdavo žemdirbys tai žemės arimas. Arimo darbui atlikti naudojami šie įrankiai:
1. Žagrė
2. Arklas
3. Žuobris
4. Plūgas
Pagrindinis arimo įrankis buvo žagrė, kuri naudojama tiek kapitalizmo, tiek feodalizmo laikais. Lietuvoje žagrės yra paplitusios su viena ir su dviem verstuvem.
"Pirmojo tipo žagrės verstuvė galėjo būti lengvai perkeliama nuo vieno norago ant kito. Ariant vienverstuvia žagre, nereikėjo sukti aplink dirvą, o tik, perkėlus verstuvę, tuo pačiu kraštu sekančia vaga grįžti atgal. Prie antrojo tipo žagrės noragų pastoviai buvo pritvirtintos dvi verstuvės. Dirva šio tipo žagre buvo ariama aplink ratu užuoganomis, vagą verčiant tik į vieną pusę." Tai žemdirbio darbuose žagrė buvo labai plačiai naudojama, ji buvo be galo svarbi ir reikšiminga.
Kitas žemdirbio arimo įrankis buvo arklas. Arklas yra seniausias arimo įrankis. Yra naudojami keturių tipų arklai:
1. Kreivagražuliniai su horizontalia pavaža.
2. Lenktapavažiai
3. Rėžtuviniai
4. Pavažiniai
"Atskirų arklų tipų atsiradimas priklausė nuo geografinių ir dirvožemio sąlygų, nuo vietinių tradicijų".
Jis tiko tik lengvai žemei apdirbti. Taigi jis daugiausia buvo naudojamas žagre suartai žemei išpurenti. Arklas, kaip ir žagrė, turėjo vieną ragočių pakinkyti jaučių jungui arba dvi ienas traukti jungui.
Vidurio Lietuvoje XIX amžiuje buvo paplitęs žuobris. Tai seniausias verčiantis vagą arimo įrankis. Jis turėjo ir arklo ir žagrės įpatybių. Jis buvo vienaragis, tačiau turėjo žagrei būdingas verstuves. "Žuobrių buvo vienkinkių ir dvikinkių. Jį galėjo traukti ir vienas ir pora arklių ar jaučių."
Plūgas Lietuvoje gana vėlai pasirodė. Jis pirmiausia pradėtas naudoti dvaruose, o tik panaikinus baudžiavą ir valstiečių ūkiuose. Nuo XIX amžiaus pabaigos plūgas greitai išstūmė žagrę ir plūgą. "Medinis plūgas, kaip ir žagrė, atsirado tam tikromis dirvožemio ir socialinėmis – ekonominėmis sąlygomis." ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.57 KB
AutoriusAgne
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zemdirbio darbu grafikas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą