Išplėstinė paieška
 
 

Plūgai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435
Aprašymas

Įvadas. Plūgai. Pleišto ir dirvos sąveika. Bendrosios paskirties plūgų klasifikacija. Agrotechnikos reikalavimai. Plūgo korpusų tipai. Verstuvinio korpuso dalys. Specialieji plūgai. Dirvų raižymo mašinos.

Ištrauka

Dirvos dirbimas – daugiausia darbo ir energijos sąnaudų reikalaujantys darbai. Dirvos dirbimui tenka 30 – 40 procentų visų žemės ūkyje sunaudojamų degalų. Arimas, apverčiant dirvos rieke, Europoje kol kas yra pagrindinio dirvos dirbimo pagrindas. Vedantieji ekspertai prognozuoja, kad XXI amžiaus pirmoje pusėje bus ariama apie 50 procentų pasėlių ploto. Šis dirvos dirbimo būdas kol kas ne tik neužleidžia savo pozicijų, bet susilaukia naujų šalininkų, kadangi jis yra ekologiškai saugių technologijų įgalinančių atsisakyti cheminių priemonių ir mineralinių trąšų naudojimo pagrindas. Ariama verstuviniais plūgais, todėl jie nuolat tobulinami.

Žemės dirbimo mašinų ir padargų darbinės dalys veikia dirvą pleišto principu. Pleištai skirstomi į plokščius ir kreivalinijinius. Dvibriaunio pleišto formos yra tokios mašinų darbinės dalys arba jų elementai, kaip plūgo korpuso noragas, diskinis peilis, akėčvirbalis arba kultivatoriaus strėliškas noragėlis. Plūgo korpuso verstuvės, kaupiantys noragėliai, akėčių arba skutikų sferinės lėkštės veikia dirvą kaip kreivalinijinis tribriaunis pleištas.
Plokščiojo tribriaunio pleišto (1 pav., a) viena darbinė briauna ABC su koordinačių plokštumomis sudaro α, β ir γ kampus. Šio pleišto ir dirvos sąveika susideda iš trijų paprastų dvibriaunių pleištų sąveikos, kurių vienas pjauna dirvos riekę iš apačios ir pakelia ją, antrasis pjauna ją iš šono ir pastumia į šalį, , trečiasis – pakelia ir verčia ją.
Kad pleišto paviršiumi slenkanti dirvos riekė būtų visą laiką deformuojama, kampai α, β ir γ turi tolygiai keistis, t, y. pleišto paviršius turi būti kreivalinijinis. Dirvos riekė labiau sutrupinama, didinant kampus α ir γ, o dirvos riekė geriau apverčiama, kai kampas β yra didesnis.

1.2. Bendrosios paskirties plūgų klasifikacija

Plūgai atpjauna, apverčia ir iš dalies sutrupina dirvos riekę. Bendrosios paskirties plūgai skirti arti dirbamas dirvas, o specialieji darbui ypatingomis sąlygomis (plūgų klasifikaciją žr. 2 pav.)
Gaminami vienpusio (varsniniai) ir abipusio vertimo (lygaus arimo) plūgai. Lygaus arimo plūgai būna pasukamieji, apverčiamieji ir skersai išdėstytais korpusais. Labiausiai šiuo metu paplitę bendrosios paskirties vienpusio vertimo plūgai. Be to plūgai būna pastovaus ir keičiamo darbinio pločio.
Vienpusio vertimo plūgais (3 pav.) dirva verčiama tik į vieną pusę, todėl galima paprastesnė konstrukcija, nedidelė masė ir kaina, nesudėtingas reguliavimas. Vienpusio vertimo plūgais ariama sumetimu ir išmetimu, suartame lauke lieka išmetimų vagos, kurios trukdo tolesniems darbams. Ypač prastai šie plūgai dirba šlaituose, todėl ten dažniausiai ariama lygaus arimo plūgais. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio konspektas
KategorijaŽemės ūkis
TipasKonspektai
Apimtis34 puslapiai 
Dydis2.71 MB
Failo pavadinimasMicrosoft Word Plugai - knyga [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Konspektai
  • 34 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais