Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Gyvulininkystė (6)

Gyvulininkystė (6)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Kryžminimas ir hibridizacija. Vištų lesinimas ir apykaitos energijos (AE) apskaičiavimas. Fermentų panaudojimas gyvulių šėrimui ir paukščių lesinimui.

Ištrauka

Kryžminimu vadiname tokį būdą, kai poruojami gyvuliai yra skirtingų veislių, o gauti palikuonys vadinasi mišrūnais. Gyvulininkystėje taikomas esamoms veislėms gerinti, naujoms gyvulių veislėms išvesti ir gamybiniams gyvuliams gauti. Kryžminimas gali būti gamybinis (pramoninis), įterpiamasis, nustelbiamasis, kintamasis ir kuriamasis.
Gamybinis (pramoninis) kryžminimas yra naudojamas tada, kai norime tinkamesnių palikuonių gausesnei ar kokybiškesnei produkcijai gauti. Pirmos kartos palikuonys pasižymi heterose. Dažniausiai esant geroms šėrimo ir laikymo sąlygoms palikuonys būna gyvybiškesni, geriau auga, būna produktyvesni ir geriau panaudoja pašarus nei poruojami tų pačių veislių tėvai.
Pramoninis kryžminimas gali būti taikomas siekiant gauti stiprius, patvarius mišrūnus darbui, sportui ir kitai paskirčiai. Pirmoje kartoje ekonominis efektas didžiausias, todėl pramoninio kryžminimo principas yra gauti pirmos kartos mišrūnus. Jis daugiausia paplitęs mėsinėje galvininkystėje, kiaulininkystėje ir paukštininkystėje.
Mūsų respublikoje gamybiniam kryžminimui naudojamos Lietuvos baltosios kiaulės ir Landrasų veislės kuiliai. Galvijų mėsinėms savybėms gerinti naudojamos Lietuvos juodmargių ir Lietuvos žalųjų veislės karvės, kurios kryžminamos su greitai bręstančių mėsinių veislių reproduktoriais.
Kintamasis (arba rotacinis) kryžminimas. Kad nuolat būtų gaunamas heterozės reiškinys, gamyboje naudojamas ir kintamasis kryžminimas. Veisiant šiuo metodu, gauti pramoninio kryžminimo būdu motininiai gyvuliai paliekami bandoje ir vėl poruojami su vienos iš pradinių veislių arba naujos veislės reproduktoriais. Šis veisimo metodas labai artimas pramoniniam kryžminimui.
Kai poruojami dviejų veislių gyvuliai, vyksta paprastasis kryžminimas, o naudojant 3 ar kelias veisles – sudėtingas kintamasis kryžminimas. Sudėtingas kintamasis kryžminimas dažnai taikomas kiaulininkystėje naudojant Lietuvos baltąsias, vokiečių landrasus ir pjetrėnų veislių kiaules.
Kuriamasis (selekcinis) kryžminimas taikomas naujoms veislėms išvesti. Gali būti naudojamos kelios veislės priklausomai nuo pageidautinų savybių išryškinimo ar įtvirtinimo gali būti tam tikrą laikotarpį veisiami įvairių kartų mišrūnai tarpusavyje, po to vėl panaudojamos pradinės ar naujos veislės, o po to – vėl mišrūnai tarpusavyje. Kryžminimas, kai naujai veislei sukurti naudojamos dvi veislės, vadinamas paprastu kuriamuoju kryžminimu, o kai trys ir daugiau – sudėtingu kuriamuoju kryžminimu.
Kuriamajam kryžminimui daugiausia naudojami kultūrinių veislių gyvuliai, nors kartais imami ir primityvių bei pagerintų. Taikant kuriamąjį kryžminimą, dviejų ar kelių veislių gyvuliai poruojami tol, kol gaunami pageidaujamų veislių gyvuliai, o kartais mišrūnai pradedami veisti "savyje" nuo antros kartos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio namų darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasNamų darbai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis20.19 KB
Autoriuslaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasL. Marcinkevičiūtė
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gyvulininkyste [speros.lt] [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 9 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • L. Marcinkevičiūtė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą