Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Žemės dirbimo sistemos

Žemės dirbimo sistemos

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Minimalus žemės dirbimas. Ražienine sėja. Lengvų dirvų dirbimas. Kalvotų dirvų dirbimas. Pelkiniai dirvožemiai.

Ištrauka

Būta įvairių žemės dirbimo sistemų. Jos kito ir tobulėjo su kitais žemdirbystės elementais: sėjomainomis, tręšimu ir kt. sakysim, XVI a. po valakų reformos nusistovėjo pūdyminė žemdirbystės sistema, kurioje pagrindinis buvo juodojo pūdymo dirbimas. XIX a. pradėtos įgyvendinti daugialaukės sėjomainos ir kartu su tuo atsirado nauja žemės dirbimo priemonė – ražienų skutimas, pradėtos dirvos giliai arti iš rudens. Pagaliau padėtas pagrindas dabartinei žemės dirbimo sistemai – pradėta skelbti, kad dirbama žemė visada turi būti "apdengta". "Dangalas" trejopas: a) kultūrinė augalija; b)dirbama dirva; c)mulčias
Šiuolaikinė žemės dirbimo sistema – tai visų žemės dirbimo priemonių taikymo tvarka pagal biologines kultūrinių augalų reikmes.
Mūsų respublikoje auginamos kultūros pagal biologines reikmes priklauso trims skirtingoms grupėms. Tai vasarinės kultūros, kurios sėjamos pavasarį ir derlius nuimamas rudenį (vasarojus, ankštiniai javai, kaupiamieji). Antra kultūrų grupė – žiemkenčiai (rugiai ir kviečiai), kurie neuždera, neprabuvę žiemos. Jie sėjami rudenį ir derlių duoda maždaug po metų. Trečia grupė – daugiametės žolės, kurioms atskirai žemė nedirbama, nes jos sėjamos arba su vasarojumi, arba į žiemkenčius.

Kalvotų dirvų dirbimas rudenį. Šios dirvos labai įvairios mechaninės sudėties, nevienodo piktžolėtumo ir akmenuotumo. Ariama žemė čia esti 5 – 10Co statumo kalvose. Jose didesnė mechaninė ir vandens erozija.
Kalvotuose dirvose, skutant ražienas, derlius nepadidėja, o dirvos erozija sustiprėja. Ražienas skusti naudinga dirvose kuriose labai daug daugiamečių piktžolių.
Nuėmus javus, sunkesnės mechaninės sudėties dirvos ariamos visu gyliu. Anksti arti naudingiau, nes geriau mineralizuojasi organinė medžiaga, dirvoje susikaupia daugiau drėgmės, ir dėl to sumažėja erozija.
Ražienų dirbimas. Nuėmus žieminius ir vasarinius javus, dirvoje lieka ražienos. Jose būna augalų ligų sukėlėjų ir kenkėjų, o dirvos paviršiuje yra daug išbirusių piktžolių sėklų. Ražienose auga nemaža įkyrių daugiamečių piktžolių. Pagrindinis ražienų dirbimo tikslas – sudaryti sąlygas piktžolių sėkloms sudygti ir sunaikinti augančias piktžoles bei kenkėjus. Be to, nuskusta dirva ne taip greit išdžiūsta, nepraranda gerų savybių, greičiau supūva įterptos ražienos ir sunaikintų piktžolių liekanos.
Sukultūrintose, gerai tręšiamose dirvose ražienų skutimas – gera priemonė derliui didinti. Skutant ražienas tuojau po derliaus nuėmimo, dažniausiai dirva esti drėgnoka, todėl sudygsta daugiau piktžolių ir pats darbas yra lengvesnis. Nuėmus derlių, reikia greičiau pašalinti iš lauko šiaudus ir skusti ražienas. Jei, imant derlių kombainais, šiaudai išmetami tvarkingai eilėmis, tai ražienas galima skusti tą pačią dieną.
Piktžolėtas dirvas verta skusti ir pavėluotai, ypač kai drėgna ir šilta. Jeigu anksti nuskustoje ražienoje priauga daug piktžolių, patariama skusti pakartotinai.
Ražienas galima skusti lėkštiniais ir vestuviniais skutikais. Mūsų sąlygomis geriau tinka vestuviniai. Jie geriau pakerta daugiametes piktžoles. Lėkštiniais skutikais ražienos skutamos 5 – 6 cm gyliu, o vestuviniais – dvigubai giliau.
Lengvose žemėse ražienas skusti nenaudinga, nes nuskustus sparčiau mineralizuojasi organinė medžiaga ir išplaunamos maisto medžiagos. Tačiau, kur yra daug paprastojo varpučio ir kitų daugiamečių piktžolių, ražienas reikia skusti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis11.45 KB
AutoriusMindaugas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasKirtiklis
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zemes dirbimo sistemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 1 Klasė/kursas
  • Kirtiklis
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą