Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Vienmečių gėlių gėlynai ir jų pritaikymas

Vienmečių gėlių gėlynai ir jų pritaikymas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Vienmetės gėlės. Vienmečių gėlių pritaikymas. Vienmečių gėlių gėlynų grupiniai deriniai. Išvados.

Ištrauka

Lietuviai nuo seno mėgsta gėles. Lietuvaičių seselių darželiai kiekvienoje sodyboje buvo pagarbioje vietoje – tai visos sodybos puošmena. Taisyklingi gėlynėliai buvo lauko akmenėliais , dažniausiai kreida baltintais, apdėti, žilvičio arba lazdyno vytelėmis apipinti arba storesniais žiogeliais apverti.
Tačiau keičiantis architektūros stiliams, socialinei aplinkai, keitėsi gėlių pritaikymo prasmės, komponavimo pobūdis, plėtėsi asortimentas. Viduramžių pilyse ir vienuolynuose daugiausia buvo rengiami vaitingųjų ir aromatingųjų augalų herbularijai, o po viduramžių karų ir atsiradus atviriems rūmams su dideliais parkais bei parterais, išaugus miestams, gėlynų pobūdis pasikeitė iš esmės: atsirado didžiuliai ornamentiniai, dažniausiai vienmečių gėlių gėlynai, ryškūs ir puošnūs.
Todėl dabar savo sodyba žmonės želdina, kaip tik išmano. Negaili tam nei laiko , nei pinigų, svarbu, kad tai jiems ir kitiems žmonėms teiktu džiaugsmą, kad kiekvienas praeivis sustotų bent minutėlei pasidairyti po įvairiaspalvį gėlyną. Kiti žmonės net konkursus organizuoja: "kurio sodyba gražesnė?". Ruošiasi, puošia savo sodybas, ravi piktžoles ir t.t. Tokie žmonės verti pelnyto apdovanojimo. Juk jų dėka mūsų planeta gražesnė tampa.
Taigi šiame referate ir bus nagrinėjama vienmečių gėlių gėlynai ir jų pritaikymas.
Referato tikslas – susipažinti su vienmečių gėlių gėlynu ir jų pritaikymu aplinkoje.
Referato uždaviniai:
1. Susipažinti su vienmetėmis gėlėmis.
2. Išanalizuoti keletą vienmečių gėlių gėlynų grafišką išsidėstymą.
Gėlės, geriausiai aklimatizavusios konkrečioje vietoje, lengvai ir sparčiai besidauginančios ir pasižyminčios išskirtinėmis dekoratyvinėmis savybėmis, vadinamos pagrindinėmis vienmetėmis gėlėmis. Dėl šių savybių jomis domisi selekcininkai, išvesta daug veislių, klasifikuojamų pagal įvairius rūšinius bei kilmės požymius. Sudėtingos yra ratilių, petunijų, leukonijų klasifikacijos. Įvairiose šalyse pagrindinės vienmetės gėlės skiriasi, o tai priklauso ne tik nuo asortimentą lemiančių priežasčių, bet ir nuo kitų krašto tradicijų. Pagrindinės vienmetės gėlės tinka įvairiems gėlynams, kai kurios jų (petunijos, ratiliai, leukonijos) auginamos vazonuose.
Pastruoju metu vienmečių gėlių želdynause auginama gerokai mažiau. Kai miestų želdynuose buvo labiau išplitę reguliaraus planavimo gėlynai, juose vyravo vienmetės ir daugiametės kiliminės gėlės.Gausejant landšatiniams žel¬dynams, daugiau auginama daugiamečių gelių, kaip želdynų pobudį ir vietovės charakterį labiau atitinkancių augalų.
1981-1983 m. Kauno botanikos soda darbuotojų atlikti ge¬lių sortimento ir biologinių grupių santykio gelynuose tyri¬mai parodė, kad Lietuvos miestų gėlynuose augo 196 gelių rūšys: 140 daugiamecių, 22 vienmečių, 20 dvimečių ir 9 lau¬ke nežiemojančių daugiamečių. Daug želdynuose auginama ir rožių – rasta visų grupių atstovų. Vienmecių gelių riūšių nėra daug, bet jos gėlynuose vyrauja, nes yra spalvingos, il¬gai žydi ir gali buti sodinamos ten, kur daugiametės gėlės dėl įvairių priežasčių neauga. Vienmetės gėlės užima apie pusę visų gelynų ploto. Labiausiai paplitusios puošniosios, grakščiosios ir gumbinės begonijos, darželiniai šalavijai, meksikiniai žydruniai, kiek mažiau – darželinės petunijos, didieji žioveiniai, puošniosios gvaizdūnes.
Vienmečių gėlių gėlynai turi nemažai privalumų, ypač miestuose. Dauguma jų ilgai žydi, jos ryškios, spalvingos, todėl gėlynas būna dekoratyvus visą sezoną. Šių gėlių grupelės gali būti dekoratyvios ir visai nedidelės (pavyzdžiui, vazoje arba gelžbetonije talpoje). Iš jų galima formuoti sudėtingus ornamentus arba laisvų konfigūracijų plotus. Kadangi toks gėlynas įrengiamas tik vienam sezonui, kiekvienais metasi jį galima tobulinti, subtiliau derinti spalvas ir parinkti augalus.
Taigi vienmečiai augalai yra tokie: gvaizdūnės, leukonijos, ratiliai, šalavijai, žioveiniai, žydrūniai, begonijos, serenčiai, petunijos, verbenos, laumakės, gubojos, šunlielės, celiozijos, linai, godecijos, klarkijos, skeltažiedžiai, sprigės, portulakos, kopūstai, kochijos, kukurūzai, ricinmedžiai, perilos, alternanteros, irezinės, margeniai, virkšteniai, sukučiai, pupelės, pelėžirniai, nasturtės, kobėjos, sausiukai, sagutės, šlamučiai, blizgės, kermėkai, varpinės sausažiedės gėlės, loburijos, grąželės, kosmėjos, tabakas, skaistažiedės, skaisteniai, pluoštagalės, nemezijos, burnočiai, juodgrūdės, rūdgrūdėlėsm, gvaizdikai, katilėliai, našlaitės, neužmirštuolės, piliarožės, saulutės, rusmenės. Ir visos šios gėlės mėgtančios saulėtas vietas, vienos iš jų užauga net iki 2 -3m.(vijoklinės gėlės), kaikurios iš jų užauga tik iki 15-20cm.(didžiažiedė portulaka, įvairiaspalvė alternantera ir t.t), todėl jas derinti ir pritaikyti kokiam nors kraštovaizdžiui nėra taip lenga. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis15.77 KB
Autoriussimona
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasKraštotvarkos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vienmeciu geliu gelynai ir ju pritaikymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą