Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Gyvulininkystė (14)

Gyvulininkystė (14)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Naminių gyvulių domestikavimas ir jų biologiniai ir ūkiniai pakitimai. Biologinės ir ūkinės kiaulių savybės. Pieno produkcijos apskaita.

Ištrauka

Mokslas neturi tikslių duomenų , kaip laukiniai gyvuliai buvo prijaukinti, kaip žemos kultūros pakopos žmogus sugebėjo susidraugauti su laukiniais žvėrimis, kokiais būdais jis to pasiekė.
Manoma, kad žmogus prisijaukino gyvulius žiomis priemonėmis:
• Apribojo gyvulių laisvę.
• Pakeitė mitybos sąlygas.
• Apgyunė nuo priešų, plėšriųjų žvėrių.
• Atrinko tolimesniam veisimui – iš pradžių nesąmoningai, o paskui pagal tam tikrą sistemą.
Dabar gyvulių prijaukinimo procesas skirstomas į keturias stadijas:
Prmą – žmogus, laikydamas gyvulius nelaisvėje, turėjo išmokyti juos paklusnumo. Bet tokie gyvuliai dar ne naminiai. Tai zooparkų bei cirko dresiruotojų darbo vaisius;
Antrą – žmogus turėjo įgyti gyvulio pasitikėjimą. Pavyzdžiui, drambliai seniai naudojami darbams, ereliai bei sakalai – medžiokliai, bet jie dar ne naminiai gyvuliai, nes gimę laukiniais, nelaisvėje nesiveisia arba veisiasi labai sunkiai;
Trečią – gyvulių veisimasis nelaisvėje. Tai svarbus jų biologijos pasikeitimas;
Ketvirtą – prijaukinti gyvuliai yra tiek pasikeitę, kad be nuolatinės ir rūpestingos žmogaus priežiūros negali normaliai augti ir vystytis.
Gamtinės sąlygos ir žmonijos kultūra įvairiose žemės rutulio vietose buvo nevienoda. Todėl gyvuliai įvairiose pasaulio dalyse buvo prijaukinti skirtingu laiku.
Šuo. Vilko ir šakalo ainis – pirmasis ištikimas žmogaus draugas – buvo prijaukintas akmens amžiaus pabaigoje, maždaug prieš 12 – 15 tūkst. metų.
Ožka. Manoma, kad po šuns namine tapo ožka. Iš visų naminių gyvulių jos geriausiai sunaudoja pašarų, mažiausiai reiklios, stropiai nuskabo žoles šlaituose ir pakriūtėse. Žmogus iš ožkų gaudavo maistingą pieną, mėsą, kailį ir vilną.
Avys. Prijaukintos maždaug tuo pat metu, prieš 7 – 8 tūkst. metų. Dėl vertingų ūkinių savybių jos tapo prekybos ir mainų objektu. Be mėsos ir riebalų, žmogus iš avių gaudavo pieną, kailius, o svarbiausia - iš jų vilnos buvo pradėta gaminti įvariausios paskirties ir kokybės audiniai.
Galvijai. Įrodyta, kad mūsų galvijų protėvis buvo tauras. Prijaukintas ir domestikuotas ne vėliau kaip 4 tūkst. metų p.m.e. Manoma, kad taurų buvo keletas rūšių europiniai, azijiniai ir afrikiniai.
Arkliai. Buvo prijaukinti daug vėliau, negu kiti gyvuliai, maždaug prieš penkis tūkst. metų. Iš pradžių naudoti karuose. Arkliai padėjo atsirasti klajoklių gentims, kurioms jie buvo reikalingi kaip transporto priemonė, o vėliau – kaip mėsos ir pieno šaltinis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio namų darbas
KategorijaŽemės ūkis
TipasNamų darbai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis15.41 KB
AutoriusLoreta
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasS. Baranauskas
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biologines ir ukines kiauliu savybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 7 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 1 Klasė/kursas
  • S. Baranauskas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą