Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Agrochemija (2)

Agrochemija (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Trąšų reikšmė augalams. Azoto trąšos. Fosforas. Kalis. Tręšimo sistema. Organinių ir mineralinių trąšų laikymas. Azoto trąšos. Fosforo ir kalio trąšos. Kalkinimas. Reikiamų trąšų kiekis.

Ištrauka

Viena aktualiausių žemdirbystės ir agrotechnikos problemų yra augalų aprūpinimas maisto medžiagomis. Teorinius šios problemos sprendimo pagrindus padėjo agrochemijos mokslas.
Agrochemija – mokslas, nagrinėjantis augalų,dirvožemio ir trąšų tarpusavio sąveiką žemės ūkio augalų augimo procese, maisto medžiagų apykaitą žemdirbystėje, trąšų panaudojimą augalų derlingumui padidinti, derliaus kokybei bei dirvožemio našumui pagerinti.
Šiuo metu visame pasaulyje pagrindinis žemės ūkio produkcijos prieaugis gaunamas intensyvinant gamybą. Todėl labai svarbi chemijos, ypač trąšų ir kitų biologiškai aktyvių cheminių medžiagų, pramonės Siekiama, kad žemės ūkyje naudojamos trąšos būtų kuo efektyvesnės ir neterštų gamtos.

Trąšomis vadinamos mineralinės ir organinės medžiagos, kuriose yra augalų maisto medžiagų. Dirvožemyje jos mobilizuoja atsargines augalų maisto medžiagas ir padidina dirvožemio našumą. Trąšos veikia tiesiogiai ir netiesiogiai. Tiesiogiai veikiančios trąšos augalus aprūpina maisto medžiagomis: amonio salietra – azotu, superfosfatas – fosforu, kalio chloridas – kaliu ir kt. Netiesiogiai veikiančios trąšos – kalkės ir gipsas – neutralizuoja augalams žalingą rūgščią arba šarminę reakciją, gerina dirvožemio struktūrą, šilumos režimą naudingų mikroorganizmų veiklą ir mobilizuoja daugiau augalų maisto medžiagų, t.y. padidina dirvožemio našumą ir pagerina augalų mitybos sąlygas.
Be to, trąšos skirstomos į pramonines ir vietines. Pramoninėmis vadinamos beveik visos mineralinės trąšos, kurios gaminamos cheminėse įmonėse, taip pat sintetiniai azoto produktai, metalurgijos ir pramonės atliekos. Vietinės trąšos dažniausiai gaminamos ir naudojamos vietoje. Tai mėšlas, srutos, paukščių išmatos, fekalijos, kompostai, durpės, pelenai, klintiniai tufai.
Mineralinėse trąšose augalų maisto medžiagos būna mineralinių druskų pavidalu. Pagal maisto medžiagų santykį ir kiekį mineralinės trąšos skirstomos į paprastąsias ir kompleksines.
Azoto trąšos. Augalai azotą ima beveik vien tik šaknimis iš dirvožemio, o pagrindinis jo šaltinis yra amonis ir azoto rūgšties druskos. Azotą jie gali imti amonio katijono NH4+ ir nitritinio anijono NO3- forma. Anijonai NO3- būna dirvožemio tirpale, o katijonai NH4+ - dirvožemio absorbuoti. Augalai amonį geriau ima iš neutralios reakcijos negu iš rūgščios reakcijos dirvožemio, o iš vienodos reakcijos dirvožemio – amonį geriau, o nitratą blogiau. Kad augalai galėtų misti amoniu (amoniakiniu azotu), jiems turi pakakti kalcio, magnio ir kalio, o nitratiniu azotu – fosforo ir molibdeno. Augalams normaliai augti ir vystytis reikia tiek amoniakinio, tiek nitratinio azoto. Organines medžiagas iš amoniakinio azoto augalai sintetina greičiau negu iš nitratinio, kadangi amoniakas pagal sudėtį ir struktūrą panašesnis į azotines medžiagas. Tuo tarpu iš nitratų augalai sintetinti baltymų ir amino rūgščių negali, todėl juos pirma turi redukuoti į amoniakinį azotą. Nitratų redukavimas prasideda jau šaknyse, kai tik juos jos įsiurbia. Nitratų redukcijos reakcijos vyksta veikiant fermentams metalo flavoproteidams, kurių sintezei reikalingi mikroelementai, ypač molibdenas, mažiau varis, geležis, magnis, manganas ir kt; šiai reakcijai būtinas pakankamas angliavandenių kiekis augaluose.
Nitratų redukcijos į amonį reakcijų eiga ir tvarka tokia. Pirma, nitratinis azotas redukuojamas į nitritinį veikiant nitratroduktazei: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Dydis18.37 KB
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasAgronomijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Agrochemija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 12 Klasė/kursas
Pasidalink su draugais