Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Kovos priemonės prieš sodo ir daržo ligas bei kenkėjus

Kovos priemonės prieš sodo ir daržo ligas bei kenkėjus

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Priemonės prieš sodo ir daržo augalų ligas ir kenkėjus. Agrotechniniai būdai. Mechaniniai būdai. Biologiniai būdai. Cheminiai būdai. Cheminiai preparatai prieš sodo augalų ligas. Cheminiai preparatai prieš sodo augalų kenkėjus. Nuodingosios cheminės medžiagos. Herbicidai. Fungicidai. Insekticidai. Išvados.

Ištrauka

Sodams ir daržams labai daug žalos padaro įvairios augalų ligos ir kenkėjai. Daugiausiai žalos padaro vabzdžiai ir jų lervos bei vikšrai. Kiek mažiau kenkia erkės, šliužai, nematodos, graužikai. Prieš sodo augalų ligas ir kenkėjus reikia naudoti agrotechnines, mechanines ir biologines priemones. Tai augalų tręšimas, piktžolių naikinimas, nukritusių lapų ir kitų pažeistų augalinių liekanų iš sodo pašalinimas, vėžiu sergančių šakų išpjaustymas, vaisių mumijų ir kenkėjų lizdų surinkimas, kenkėjų iš medžių krėtimas, gaudomųjų ir klijų juostų rišimas, naudingų paukščių globojimas, nektaringų augalų sode auginiams.
Chemikalus sode ar darže reikia naudoti labai atsargiai, o jei nebūtina – visai nenaudoti. Labai svarbu mokėti pasirinkti tinkamiausią chemikalą. Netinkamai naudojant nuodingas medžiagas, galima padaryti daug žalos augalams.
Pesticidinės medžiagos, naudojamos kovai su augalų ligomis ir kenkėjais, skirstomi į keturias grupes:
1. insekticidai – nuodai, naudojami kovai su augalų kenkėjais;
2. fungicidai – nuodai, naudojami kovais su parazitinėmis augalų ligomis, kurias sukelia įvairūs mikroorganizmai (grybeliai, bakterijos, virusai).
3. Herbicidai – nuodai, naudojami kovai su piktžolėmis;
4. Akaricidai – nuodai, naudojami erkėms naikinti.

Kovojant agrotechniniais būdais, panaudojamos tokios priemonės, kurios sudaro tinkamesnes sąlygas augalams augti ir blogesnes sąlygas kenkėjams bei ligoms vystytis. Gerai augantys augalai būna daug atsparesni kenkėjams bei ligoms ir šie negali daugintis ir plėstis. Pirmiausia reikia parinkti tinkamą vietą sodui ar uogynui, atsižvelgiant į atskirų augalų reikalavimus. Pvz., netinkamos yra daubos, žemumos, kur oras drėgnesnis ir nepalankus normaliam vaismedžių šaknų sistemos vystymuisi. Slėniuose temperatūrų svyravimai yra žymesni nei lygumose. Tokiose vietose vaisiniai augalai yra labiau nusilpę, mažiau atsparūs ligoms ir kenkėjams, todėl juos lengviau pažeidžia įvairūs vikšrai, skydamariai, amarai.
Labai svarbu paruošti tinkamą dirvą sodams ir daržams, sudaryti geras sąlygas naudingiems augalams augti. Tuomet galima lengviau sunaikinti kenkėjų ligas ir jų židinius. Reikia parinkti tokias augalų veisles, kurios atitinka tų vietų klimatą ir dirvos sąlygas, kuriuose auga. Soduose reikia sodinti tik sveikus augalus ir uogakrūmius, parinkti neapkrėstus skiepus, sodinukus, kad jie neišplatintų ligų ir kenkėjų, išpjauti nudžiūvusias ir ligotas šakas, surinkti krituolius. Reikia žiūrėti, kad augalai nebūtų užsikrėtę šaknų gumbu, agrastų miltlige, skydamariu, vėžiu ar amarais. Medelynuose ypač svarbu kruopščiai atrinkti augalus.
Sudarant sodui užuovėją, jai reikia parinkti tokius augalus, kurie neserga tokiomis pačiomis ligomis kaip ir sodo augalai. Kitu atveju labai sunku išnaikinti kenkėjus ir apsaugoti nuo jų augalus. Todėl nepatartina sodinti gudobelių, šermukšnių, laukinių vaismedžių, geltonųjų akacijų. Taip pat negalima arti vienas kito sodinti tuos kultūrinius augalus, kurie serga bendromis ligomis, pvz., žemuoges ir avietes, agrastus ir serbentus ir t.t.
Bet vien šito nepakanka – būtina tinkamai prižiūrėti, tręšti, laistyti, kovoti su piktžolėmis. Prieš sodinant dirvą reikia suarti ar perkasti, išpjauti sausas ir ligotas šakas, surinkti nukritusius lapus, įvesti taisyklingą sėjomainą, tinkamai panaudoti sodo tarpueilius. Šios priemonės sudaro geras sąlygas naudingųjų augalų augimui ir vystymuisi, didina jų atsparumą. Piktžolės yra kenkėjų maistas ir tarpininkas, todėl jas būtina naikinti. Į dirvos paviršių ar giliai po žeme patekę kenkėjai nesunkiai žūsta. Kalkinant dirvą pablogėja sprakšių vystymosi sąlygos. Šliužus galima naikinti uogakrūmių tarpueiliuose beriant superfosfatą. Rudenį ar ankstyvą pavasarį nugramdžius žievės atplaišas sunaikinama daug kenkėjų: kerpių, kandžių, samanų, obuolinių vaisėdžių ir t.t.
Visos šios apsaugos priemonės yra labai naudingos, norint apsaugoti sodus nuo ligų ir kenkėjų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis47.98 KB
Autoriussilkas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas11
Švietimo institucijaKauno Julijanavos vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kovos priemones pries sodo ir darzo ligas bei kenkejus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Kauno Julijanavos vidurinė mokykla / 11 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą