Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Cukrinių runkelių auginimas

Cukrinių runkelių auginimas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Istorija. Botaninis apibūdinimas. Cukrinių runkelių reikšmė. Sėkla ir veislė. Šakniavaisio cheminė sudėtis. Biologinės savybės. Auginimo sąlygos. Žemės dirbimas ir sėja. Tręšimas.

Ištrauka

Cukriniai runkeliai- palyginti jaunas žmogaus sukurtas žemės ūkio augalas. Dabartiniai dvimečiai cukriniai runkeliai kilę iš vienamečių laukinių lapinių, kurie pradėti auginti Centrinėje Azijoje 2000-1500 m.pr. Kr. Laukiniai jų protėviai ir dabar auga Viduržemio, Kaspijos, juodosios jūros pakraščiuose, Užkaukazėje ir Mažojoje Azijoje. Šių runkelių šaknys sumedėjusios ir beveik nesaldžios. Kaip kultūriniai augalai pirmiausia pradėti auginti lapiniai runkeliai, o veliau, 18 a. pr., Vakarų Europoje- šakniavaisiniai pašariniai ir valgomieji.
Cukriniai runkeliai plačiau Lietuvoje pradėti auginti 1924m. Šiuo metu tai viena iš svarbiausių kultūrų žemės ūkyje. Pastaraisiais metais Lietuvoje cukrinių runkelių plotai sudarė apie 30 tūkst./ ha. Jų auginime dalyvauja kelios dešimtys tūkstančių žmonių. Vidutinis cukrinių runkelių derlingumas siekia apie 30 tūkst./ ha., arba pagamina po 3,8t. cukraus iš 1 ha. Ir bendrasis derlius sudaro 900tūkst.tonų. Pastarųjų penkerių metų vidutinis cukringumas virš 16%.

Cukriniai runkeliai priklauso balandinių šeimai, tai pačiai rūšiai, kaip ir pašariniai, lapiniai ir valgomieji runkeliai. Šaknų sistemaliemeninė, sudaryta iš pagrindinės šaknies ir šininių šaknų. Pagrindinė šaknis įsiskverbia į dirvą iki 2-jų metrų gylio, o šoninės šaknys nutolsta nuo pagrindinės į šonus iki metro. Runkelio šakniavaisis pailgas, nusmailėjusio kūgio formos, į šonus truputį suspaustas. Šakniavaisio yra trys dalys:
Kerpė- tai dirvos paviršiuje esantis sutrumpėjęs steibas su lapais ir žiedynpumpuriais.
Kaklelis- tarpinė šaknies dalis, esanti tarp kerpės ir pagrindinės šaknies.
Tikroji šaknis- tai šakniavaisio dalis, kuri prasideda tuoj pasibaigus, kakleliui.
Pasitaiko tuščiavidurių cukrinių runkelių šakniavaisių. Tuštumos gali būti sausos arba šlapios. Su šlapiom tuštumos runkelius dažnai puola grybelinės ir bakterinės ligos.
Cukrinio runkelio šakniavaisis sveria nevienodai. Tai priklauso nuo įvairių sąlygų. Paprastai šakniavaisis sveria 300-800g. ir daugiau. Didesnio šakniavaisio cukringumas mažesnis.

Cukriniai runkeliai- svarbus techninis augalas, žaliava cukraus pramonei. Jų šaknyse yra 18- 19% sacharozės, iš kurios gaminamas cukrus, vartojamas maistui, konditerijos, gėrimų, vaisių, uogų konservavimo pramonėje. Be to, cukrinių runkelių šakniavaisiai, lapai ir fabrikų atliekos yra labai vertngas pašaras gyvuliams. Nuimant ir perdirbant cukrinius runkelius, gaunami vertingi šalutiniai produktai: lapai, išspaudos ir melasa. Cukrinių runkelių lapai- labai vertingas žaliasis pašaras. Cukriniai runkeliai turi didelę agrotechninę reikšmę. Mat žemė jiems gerai dirbama, patręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, jie purškiami herbicidais, retinami, purenami tarpueiliai, todėl po jų dirvoje beveik nelieka piktžolių. Taigi, cukriniai runkeliai yra geras priešsėlis kitiems augalams, ypač pavasariniams javams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis17 KB
Autoriuserika
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Cukriniu runkeliu auginimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą