Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Ekologinė žemdirbystė Lietuvoje

Ekologinė žemdirbystė Lietuvoje

  
 
 
12345678
Aprašymas

Ekologinė žemdirbystė Lietuvoje. Ekologija "užsikrečia" ir Lietuva. Ekologinio ūkio sertifikavimas. Pradėti ekologišką ūkininkavimą – labai sunku. Ūkiuose - ypatinga švara. Ekologiški produktai - sveikesni. Ekologinio žemės ūkio plėtra Lietuvoje. Ekologinio žemės ūkio stipriosios pusės. Ekologinio žemės ūkio silpnosios pusės. Ūkininkavimas be chemikalų. Dirvos priežiūra. Ūkininkavimo būdai. Ekologinis ūkininkavimas – perspektyvus verslas ar socialinė parama?

Ištrauka

Pirmieji ekologiniai ūkiai Lietuvoje pradėjo kurtis dar 1993 metais. Vėžaičių žemės ūkio kooperatinė bendrovė "Grikštaičiai", užpernai įsteigusi Ekologiško ūkininkavimo centrą, buvo pirmoji ekologiškai ūkininkaujanti bendrovė ne tik Klaipėdos apskrityje, bet ir Lietuvoje. Šiuo metu ekologiški pasėliai Lietuvoje užima 0,3 proc. arba apie 9000 ha visų žemės ūkio naudmenų.
Šiemet buvo sertifikuoti beveik 400 ekologinių ūkių, kurių dauguma - mišrūs. o 2010 m. - iki 15 proc. žemės ūkio naudmenų. Siekiama, kad 2010 m. sertifikuotų ekologiškų produktų pardavimo apimtys vidaus rinkoje sudarytų ne mažiau kaip 7 proc. bendro maisto kiekio, o ekologiškus produktus vartotų ne mažiau kaip 15 proc. gyventojų.

Sertifikavimas - procedūra, kuri įrodo, kad produkcija (procesas, paslauga) atitinka standarto ar kito norminio dokumento reikalavimus. Šią procedūrą gali atlikti:
- pirmoji šalis - gamintojas, tiekėjas;
- antroji šalis - pirkėjas;
- trečioji šalis - nepriklausomas asmuo ar organizacija.
Ekologinės gamybos ūkių sertifikavimas yra savanoriškas. Apsisprendimas sertifikuoti ūkį dažnai pagrįstas noru realizuoti produktus ekologiškų produktų rinkoje, kurioje paklausa didesnė už pasiūlą ir produktų kaina didesnė nei įprastinių produktų.
Ekologinio žemės ūkio sertifikavimas yra šios gamybos metodo arba sistemos sertifikavimas. Ekologiškų produktų sertifikatas liudija, kad produktai yra pagaminti šioje sistemoje pagal Ekologinio žemės ūkio taisyklių reikalavimus, t.y. nusako produktų kilmę.
Ekologiniame ūkyje sertifikavimo objektai yra šie:
• Gamintojai -jų žemė, gamybos pastatai;
• Gamybos sistema - gamybos ir perdirbimo metodai, procesai, dokumentacija;
• Produktai - jie ženklinami ekologinio žemės ūkio sertifikavimo programos ženklu. Šis ženklas informuoja vartotojus, kad produktai yra sertifikuoti

Ekologinės gamybos ūkis agronominiu požiūriu yra panašus į įprastinius ūkius, tačiau skiriasi tuo, kad privalo laikytis griežtų ekologinio ūkio taisyklių, o produkcijai taikoma kilmės sertifikacija. Pradėti ekologiškai ūkininkauti yra labai sunku.

Rankos ne vienam nusvyra, prikūlus vos 2 tonas rugių, kai normalus derlius yra 6 tonos iš hektaro. Ir tik po 8-10 metų ekloginiame ūkyje pagaliau pasiekiamas 3,5 tonos iš hektaro derlius.
Pirmaisiais metais ūkininkai patiria nemažų nuostolių, nes nesulaukia ne tik normalaus derliaus, bet ir valstybės išmokų, nes produkcija dar nelaikoma ekologiškai švaria. Vėliau derlius palaipsniui didėja ir tuo pačiu auga ūkininko pajamos.
Pavyzdžiui, už ekologiškai švarias bulves mokama 1,5-2 kartus daugiau nei su cheminėmis trąšomis užaugintas. Perdirbimo įmonės, didieji prekybos centrai vis aktyviau ieško ekologiškai švarių maisto produktų gamintojų. Nors ekologinių ūkių Lietuvoje yra jau nemažai, tačiau jie produkciją gamina dar nedideliais kiekiais, o tai trukdo intensyvesniam supirkimui ir perdirbimui. Todėl būtina skatinti gamintojus kooperuotis. Tokių kooperatyvų jau yra Skuode, Plungėje, Raseiniuose ir kitur. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis32.79 KB
Autoriusas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKauno Petrašiūnų vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekologine zemdirbyste Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Kauno Petrašiūnų vidurinė mokykla
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą