Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Cukrinių runkelių auginimo technologija

Cukrinių runkelių auginimo technologija

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Veislės. Sėklos paruošimo būdai. Sėklos norma ir pasėlio tankumas. Tręšimas. Organinės trąšos. Trąšų norma. Tręšimo laikas. Dirvos parinkimas. Dirvos paruošimo technologija. Sėja. Piktžolių, ligų ir kenkėjų naikinimas. Cukrinių runkelių nuėmimas.

Ištrauka

Cukriniai runkeliai priklauso balandinių šeimai ir yra kilę iš laukinio lapinio runkelio. Tai dvimečiai augalal. Pirmais metais išaugina šakniavaisius, o antrais - stiebus ir sėklas. Runkeliai žydėti gali ir pirmais metais. Tai priklauso nuo veislės genetinių savybių ir išorinių faktorių. Genetinį polinkį gali įvekti selekcija. Šiuolaikinės veislės yra gana atsparios žyduoliškumui. Iš išorinių faktorių didžiausią įtaką turi žemos temperatūros ankstyvuose cukrinių runkelių vystymosi tarpsniuose.
Cukriniai runkeliai plačiau Lietuvoje buvo pradėti auginti1924m Šiuo metu tai viena iš svarbiausių kultūrų žemės ūkyje. Pastaraisiais metais Lietuvoje cukrinių runkelių plotai užėmė apie 30 tūkst hektarų. Jų auginime dalyvauja kelios dešimtystūkstančių kaimo žmonių. Vidutinis cukrinių runkelių derlingumassiekia apie 30 t/ha arba pagamina po 3,8 t cukrausiš 1 ha ir bendrasis derlius sudaro apie 900 tūkst, tonų. Pastarųjų penkerių metų vidutinis cukringumas virš 16 procentų

Dabar auginami tik cukrinių runkelių hibridai. Jie pasižymi dideliu derlingumu. Išskiriami keturi runkelių tipai:
E - derlingas, kai didelis šakniavaisių derlius;
N - normalus, kai šakniavaisių ir cukraus derlius vienodai didelis;
Z - cukringas, kai didelis cukringumas;
ZZ - labai cukringas, kai didelis cukringumas ir cukraus derlius.
Z ir ZZ tipų runkelius labiausiai apsimoka sėti toliausiai nuo fabrikų nutolusiuose rajonuose (mažiausios transportavimo išlaidos), planuojant anksti nuimti ir esant drėgmės trūkumui. Gamyboje yra hibridų atsparių rudmargei (Cercospora beticola), miltligei (Erysiphe communis f betae) -'Frėja','Hanna' ir tolerantiškų rizomanijai (BNYW).
Cukrinių runkelių hibridai būna arba diploidai (Hllleshog hibridai, išskyrus `Accord' ir 'Madison'), arba triploidai. Triploidinės sėklos pasižymi šiek tiek mažesniu daigumu negu diploidinės. Todėl rajonuose, kur yra nepalankios dygimo sąlygos, reikėtų sėti diploidinius hibridus.
Cukrinių runkelių sėklos kokybė labai priklauso nuo jos dauginimo vietos. Kadangi runkelių daigumas labai priklauso nuo sėklos masės todėl cukrinių runkelių sėklininkystė yra sukoncentruota šiltuose kraštuose - Italijoje, Prancūzijoje. Sėklininkystės firmos parduoda dra-žuotą, ne mažesni kaip 90% laboratorinio daigumo, 96-99% vienadaigiškumo ir 99% sėklos švarumo. Dražuojant sėklą apdorojama fungicidais ir insekticidais, kurie pradinėse augimo stadijose apsaugo augalą nuo kenkėjų ir ligų sukėlėjų. Dražuotos sėklos paprastai būna 3,5-4,5 ir 3,75-4,75 mm dydžio ir įvairių spalvų, priklausomai nuo firmos.
Dražuotas sėklas reikla laikyti sausai ir vėsiai. Taip laikytą sėklą galima naudoti ir kitais metais.
Tinkamiausių Lietuvoje auginti augalų veislių sąraše 2000 m. buvo 24 cukrinių runkelių veislės. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis24.04 KB
Autoriusalpe
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Cukriniu runkeliu auginimo technologija [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą