Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Žemės ūkis>Zoohigienos reikalavimai

Zoohigienos reikalavimai

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Zoohigienos reikalavimai veterinarijoje. Galvijų laikymas. Tvartai. Veršelių laikymas. Kiaulių laikymas. Paukščių laikymas. Gyvulių priežiūros higiena. Pastatų mikroklimatas. Patalpų mikroklimato parametrų įtaka gyvulių bei paukščių sveikatai, jų produktyvumui. Lentelės apie mikroklimatą.

Ištrauka

Nuo tvartų higieniškumo labai priklauso gyvulių sveikata, produktyvumas ir vislumas. Be to, tvartuose turi būti geros sąlygos dirbantiesiems. Tvartų ir kitų gyvulininkystės pastatų projektai turi atitikti veterinarinės sanitarijos reikalavimus. Ypač svarbu išsirinkti tinkamus tipinius projektus ir kontroliuoti, kad būtų statoma tiksliai pagal juos. Todėl visi gyvulininkystės specialistai turi išmanyti tvartų statybų reikalus ir jais rūpintis.
Veislinių gyvulių reproduktoriai laikomi šviesiausioje ir geriausiai vėdinamoje tvarto vietoje. Tvartus reikia gausiai kreikti geros kokybės šiaudais, kad mėšlu nesusiterštų reproduktorių papilvė.
Galviju laikymo vietose šėrimo takų grindys visada dedamos ištisinės, o mėšlo šalinimo takuose ir karvių stovimuosiuose vietose kartais dedamos ir grotelės. Ištirta ir nustatyta, kad karvėms tinkamiausios lygios ištisinės grindys.
Maži veršeliai kelias dienas ir savaites yra labai jautrūs ir laikomi blogomis sąlygomis dažnai suserga virškinimo trakto ir kvėpavimo takų ligomis. Didesnėse karvių fermose profilaktoriumą rekomenduojama padalinti į 2-3 izoliuotas sekcijas su atskiromis durimis iš koridoriaus arba tambūro. Į sekcijas veršeliai leidžiami paeiliui, o vieną sekciją ištuštinus, ji kruopščiai valoma ir dezinfekuojama.


ES Gyvulininkystės reglamentas ekologiniuose ūkiuose rekomenduoja palaidą galvijų laikymą. Galvijai tiri turėti galimybę laisvai judėti, ilsėtis, tenkintis visus dar išlikusius instinktus.
Šiuo metu ekologiniuose ūkiuose gali būti taikomos tokie galvijų laikymo būdai:
1. palaidas laikymas.
Galimi variantai:
• palaidas laikymas ant gilaus kraiko;
• palaidas laikymas ant pusiau gilaus kraiko;
• palaidas laikymas ant kraiko su nuolaidžiomis nutrypiamomis grindimis;
• palaidas laikymas boksuose (kombinuotose boksuose);
2. Pririštų galvijų laikymas.
Laikymo sistemos būdo parinkimas priklauso nuo numatomų laikyti gyvulių skaičius, naudojamų įrengimų ir aprūpinimo šiaudais ir kt.
Palaidas laikymo būdas. Zoohigieniniu požiūriu, karvių laikymas boksuose visiškai pasiteisina. Taip laikomos karvės gali daugiau ir laisviau judėti, todėl jos būna sveikesnės, rečiau serga. Karvių nereikia raišioti ir paleidinėti nuo saitų, šėrimas, girdymas, melžimas, mėšlo šalinimas visiškai mechanizuojami. Be to, greičiau pastebimos rujojančios karvės, jos lengviau veršiuojasi ir rečiau pasitaiko komplikacijų po veršiavimosi. Tačiau pasitaiko daugiau traumų.
Laikant gyvulius palaidus, reikia įvertinti tai, kad šienu, silosu gyvuliai vienodai šeriami iki soties iš grupinių šėryklų. Stambiose fermose karvių grupės turi būti sudaromos atsižvelgiant į apsiveršiavimo laiką ir produktyvumą. Karvės turi būti kuo mažiau varinėjamos iš vienos grupės į kitą
Palaidos karvės laikomos grupėmis iki (iki 50-60 gyvulių). Naujas grupes formuoti reikėtų iš tuo pačiu laiku apsiveršiavusių karvių.
Kad karvės viena kitos nesužalotų ragais, reikia nupjaustyti jų galus, kad būtų buki. Ekologinio ūkininkavimo taisyklės nedraudžia pašalinti ragų užuomazgų veršeliams.
Pastaruoju metu vis populiaresnis palaidas (boksinis) karvių laikymo būdas. Tradiciniai boksai lankstomi iš 50 mm skersmens cinkuotų vamzdžių. Tradicinė bokso schema pateikta 2 pav.
Bokso grindys gali būti betoninės arba suplūktos iš žemės ir kreidos, padarytos su 2-4 % nuolydžiu į mėšlo tako pusę ir 15-20 cm iškeltos virš jo. Boksas kreikiamas arba išklojamas guminiais kilimėliais.
Kraikui geriausiai naudoti smulkintus šiaudus, nes jie sugeria 25 % daugiau srutų. Mažiausias šiaudų sluoksnio storis – 5 cm. Galima naudoti ir kitas kraiko rūšis: pjuvenas, medžio drožles, smėlį.
Pririštų galvijų laikymo būdas. Norint karves laikyti pririštas, pirmiausia reikia tinkamai įrengti stovėjimo vietas (perdarynes). Jos gali būti trumposios ir ilgosios. Trumposios stovėjimo vietos praktiškesnės, bet nepatogios stambioms karvėms. Kad greta stovinčios karvės viena kitai netrukdytų, neužmintų tešmens arba išmatomis neterštų gretimos stovimosios vietos, jos viena po kitos atitveriamos 1/2-2/3 stovimosios vietos ilgio ir 0,9-1,0 m aukščio pertvaromis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasŽemės ūkio referatas
KategorijaŽemės ūkis
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Dydis152.33 KB
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasAgrotechnologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zoohigienos reikalavimai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • R. Karalienė
Pasidalink su draugais